Hamáček chce vyhrožovat Američanům. Tak schválně, kdo se bude smát

Jan Hamáček (Zbyněk Pecák)

Jan Hamáček | FOTO: Zbyněk Pecák

Ministr vnitra se osmělil a začal být statečným. Reaguje totiž na záměr Spojených států, které hodlají použít protiopatření proti digitální dani, kterou hodlá prosadit Alena Schillerová. Jan Hamáček na Twitteru pohrozil USA, že pokud oni něco provedou, tak my budeme oplácet.

Eric Drooker

Od politika, který se podřizuje každému, kdo na něho třeba jen lehce zvýší hlas, nikdo nečeká statečnost. Její záchvat ovšem právě nyní Hamáček zřejmě dostal. „USA hrozí protiopatřeními proti ČR, pokud zavedeme digitální daň. Měli bychom v takovém případě jasně formulovat náš přístup k nákupu vojenských vrtulníků z USA,“ napsal vicepremiér na Twitter. 

Tak hrdinný, aby ve svém příspěvku na sociální síti někoho označil a tím ho přímo oslovil, však nebyl. Nedá se tedy předpokládat, že by si snad někdo na americké ambasádě jeho slova nechal přeložit. Pokud ano, bude si zřejmě myslet, že si předseda ČSSD a ministr vnitra dělá legraci. Pokus o vyhrožování ve stylu malého děcka totiž zřejmě moc strachu Američanům nenažene.

Hamáček by si také měl rozmyslet, zda by nebylo rozumnější o celé digitální dani více zapřemýšlet a znovu o ní na vládě diskutovat. Evropská unie totiž chystá jednotnou legislativu pro všechny státy a my se pouze pokoušíme ji rychle předběhnout. Ministryně financí narychlo shání peníze do státního rozpočtu a 7% zdanění Facebooku, Google a dalších společností by se jí moc hodilo.

Na to ovšem za mořem reagují velmi podrážděně. Své o tom vědí třeba Francouzi, kteří kvůli tomu, že si prosadili 3% digitální daň, platí v USA clo na některé své výrobky. Schillerová však na taková varování nedbá a nyní se k ní připojuje i Hamáček. Jeho výhrůžka ovšem vyznívá spíš směšně, než že by měla potenciál někoho zastrašit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články