Hamáček chtěl prý vyměnit Vrbětice za milion Sputniků a summit Putina s Bidenem

Předseda ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Předseda ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Jan Hamáček je ve vážném podezření, že jeho mise do Moskvy, kterou vydával za politickou kamufláž před oznámením vrbětického útoku, měla ve skutečnosti jiný cíl, píše Seznam Zprávy. Podle řady svědků chtěl vyměnit mezinárodní skandál související s útokem za dodávky vakcíny Sputnik V a za možnost, že by se v Praze uskutečnil summit Joe Bidena a Vladimira Putina.

Skutečné plány své cesty sdělil Hamáček podle několika zdrojů účastníkům schůzky, která se kolem moskevské mise uskutečnila. Seznam Zprávy píše: Jednání se odehrálo ve čtvrtek 15. dubna večer v kanceláři ministra vnitra. Bylo to den poté, co Jan Hamáček oficiálně veřejně oznámil, že se chystá do Ruska na jednání o vakcínách Sputnik V. Seznam Zprávy od několika účastníků jednání ověřily, že kromě vicepremiéra Hamáčka byli přítomni velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědky) Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a policejní ředitel Jan Švejdar. Později před koncem schůzky kolem půl desáté večer dorazil ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

FORUM 24 (archiv)

Chyběl zástupce z Bezpečnostní informační služby (kontrarozvědky), která vrbětický případ vyšetřuje nejdéle. Hamáček ale v pondělí večer reportérům Seznamu Zpráv tvrdil: „To je úplný nesmysl, to nevím, kdo vám to řekl.“

Seznam Zprávy však mluvily s většinou účastníků jednání. Hamáček v době, kdy o ruské účasti na útoku už věděl, chtěl nabídnout Rusku, že se kauza potichu odloží výměnou za milion dávek Sputniku V a za to, že se Vladimir Putin v Praze sejde s Joe Bidenem. Přes svého známého, bývalého předsedu slovenské Národní rady Andreje Danka, domluvil jednání s šéfem Státní dumy Vjačeslavem Volodinem. Danko to reportérům nepopřel:  „Řešte to vy doma, vtáhli jste nás do nepříjemné situace. Co bylo, je jedno. Máte před volbami a nebudu se účastnit politických her.“

Jak mohlo Jana Hamáčka něco takového napadnout? Od Pavla Zemana měl ministr vnitra informaci, že kauza velmi pravděpodobně skončí odložením a k soudu se vůbec nedostane – těžko si totiž představit, že se podezřelí agenti dostaví k výslechu, aby je policie mohla obvinit. ‚Schůzky jsem se účastnil na pozvání Jana Hamáčka,‘ potvrzuje přítomnost v ministrově kanceláři nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. ‚Prezentoval jsem v obecné rovině reálné možnosti ukončení věci, kdy jednou z nich je vámi dotazovaný způsob odložení věci,‘ uvedl na dotaz redakce.

Jenže účastníci schůzky byli tímto nápadem ohromeni a šéf vojenské kontrarozvědky Jan Beroun, policejní prezident Jan Švejdar i šéf civilní rozvědky Marek Šimandl naléhali na zrušení schůzky. Pro Seznam Zprávy popsaný obsah jednání nepopírají, jen se k němu nechtějí vyjadřovat. „Hamáčka zprvu podle zdrojů podporoval Vítězslav Pivoňka, také on však po naléhání šéfů policie a tajných služeb změnil názor. Nakonec to byl právě Pivoňka, kdo jej přiměl cesty nechat. Hamáček se ho totiž zeptal, zda si ho Rusové na schůzce, kde s nimi bude obchodovat, nahrají. Velvyslanec Pivoňka přitakal. Toho se měl ministr vnitra leknout, nechtěl být později Rusy vydírán. A tak ustoupil. I když veřejně stále cestu nezrušil, to udělal až o den později Andrej Babiš. Ve chvíli, kdy Jan Hamáček začal z připraveného plánu couvat, objevil se na schůzce Pavel Zeman. To bylo někdy kolem 21.30 večer. Potvrzuje, že v té chvíli už to vypadalo, že Hamáček nikam nepojede.“
Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

Den poté, 16. 4., napsala MF Dnes, která patří do svěřenských fondů, kde je odložen majetek premiéra Babiše, že Hamáčkova cesta do Moskvy byla zrušena. Jan Hamáček to pak 17. 4. sám oznámil na twitteru. Když spolu s premiérem 17. 4. večer oznámili útok ve Vrběticích, přišel Hamáček s tím, že celá věc kolem avizované cesty do Ruska byl krycí manévr, který měl před zveřejněním zmást ruskou stranu.

Záměr letět najednou do Moskvy byl nápadný, protože patnáct let náš ministr zahraničí v Moskvě nebyl, a Hamáček, dva dny předtím, než v té funkci zase být neměl, tam chtěl jet vyjednávat. Co všechno věděl Andrej Babiš, není známo. Jak jsme tu v té době před plánovanou schůzkou psali, premiér Babiš tvrdil, že netuší, k čemu je to dobré. V rozhovoru pro Blesk říkal, že vakcíny nespadají do Hamáčkovy agendy a Česko už konkrétní nabídku má. Podle Babiše může ČR téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny Sputnik V, nicméně čeká na schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).„Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální,“ řekl tehdy Babiš. Spíše, než by Hamáček chtěl mluvit o vakcínách, se zdálo, že by mohlo jít o ruskou účast na dostavbě Dukovan. Na programu bylo i setkání s ruským ministrem průmyslu.

Pro Deník N Hamáček potvrdil, že se v Rusku sejde s ministrem průmyslu a obchodu Denisem ManturovemV delegaci jej doprovodí i bývalý šéf slovenského parlamentu Andrej Danko, který podle svých slov vyjednával i kontroverzní dodávku ruských vakcín na Slovensko. Ano, mám schůzku s Denisem Manturovem a v mé delegaci bude i můj bývalý kolega a předseda Národní rady SR Andrej Danko, odepsal Hamáček v SMS. Manturov má na starosti i Ruský fond přímých investic, který rozhoduje o dodávkách vakcín.

Marija Aljochinová (ČTK)

Již od rána se objevují reakce na tuto zprávu. Toto byly první reakce:

Miroslav Kalousek už na Twitteru o Hamáčkovi napsal: „Nainstaloval se do čela ministerstva zahraničí, aby mohl vyjednávat v Moskvě o ututlání teroristického útoku na našem území… 1.místopředseda vlády, která se stále těší důvěře sněmovny. Co udělá opozice? Bude ostře tweetovat?“

Jiří Pospíšil: Dva lidské životy a miliardovou škodu chtít sprostě vyhandlovat za putinovskou a zemanovskou přízeň, to už je i na Hamáčka trochu moc! To je totiž na rezignaci. A okamžitou.

Celý text zjištění Seznam Zprávy najdete ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]