Hejtman Kuba reaguje na ministra Hamáčka. Navrhuje vlastní registr hříšníků

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) (ČTK/Václav Pancer)

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) | FOTO: ČTK/Václav Pancer

Ministerstvo vnitra navrhuje novelu, která rozšíří registr přestupků o přestupky spáchané podle krizového zákona. Policisté by tak měli přehled o tom, kdo opakovaně porušuje vládní restrikce proti šíření koronaviru. V pondělí o tom bude jednat kabinet Andreje Babiše (ANO). Jihočeský hejtman by ale do registru zaznamenával spíše vládní přešlapy. 

„Jan Hamáček navrhuje zaznamenávat lidem do registru přestupky proti krizovému zákonu a zvýšit tresty. A co takhle zaznamenávat vládě do registru nefunkční chytrou karanténu, zmatečné programy na podporu podnikatelů, nesmyslná nařízení a chaos při očkování. A zavést tresty,“ napsal na twitteru hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

Kuba tak reaguje na návrh ministerstva vnitra, podle kterého by se rozšířil registr přestupků o přestupky spáchané podle krizového zákona. Podle novely by také mohl být v případě opakovaného porušování vládních opatření firmám a podnikatelům nově uložen také zákaz činnosti na jeden rok.

Kissinger podle Kissingera (FORUM 24)

„Určitá část provozovatelů restaurací, hotelů nebo lanovek opakovaně a cíleně porušuje vládní nařízení. Komplikuje tím práci policii i přeplněným nemocnicím. Stát musí dostat efektivní nástroj, jak tomu zabránit,“ vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Policisté by tak v budoucnu mohli podle Hamáčka zohlednit, zda je přestupek krizového opatření páchán opakovaně, a tomu přizpůsobit výši i druh sankce. Kromě evidence přestupků proti krizovým opatřením by měla novela zavést i povinnost informovat o výsledku správního řízení bez zbytečného odkladu ohlašovatele přestupku, tedy nejčastěji policii nebo městské strážníky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]