Pražská primátorka se stává nechráněnou osobou, tedy tou, nad kterou už nedrží ochranou ruku její stranický šéf. Zatímco dřív bylo nepřípustné, aby kdokoliv Adrianu Krnáčovou kritizoval za její tragický přístup k vedení Prahy, dnes si na ni může „dovolit“ každý. I Jan Hamáček. Ten zrušil rozhodnutí primátorky, která odvolala ředitelku magistrátu Martinu Děvěrovou pro ztrátu důvěry. Nyní je vše jinak.

Dříve by se nemohlo něco podobného stát. Andrej Babiš viděl v rodačce z Bratislavy skvělou a snadno ovladatelnou primátorku. Sice se s ní občas poškorpil, ale neměl větší důvod toužit po jejím sesazení.

Katastrofální dopravní situace v hlavním městě a následná hrozba prohraných komunálních voleb v metropoli ovšem rázně změnila postoj šéfa hnutí ANO. Najednou se tak žena, která ustála i názorový střet s Radmilou Kleslovou, dříve Babišovou nepostradatelnou pravou rukou, stala nepotřebnou.

Když si na ni v současnosti dovolí ministr vnitra a předseda ČSSD v jedné osobě, nikdo se proklínané primátorky nezastane. Bývalý šéf vnitra Metnar odvolání Děvěrové posvětil, nynější ho odvolal, tak hrdinsky se Jan Hamáček zachoval.

Nikdo mu nyní nemůže říkat, že je poddaný hnutí ANO a že si nedovolí jakkoliv konat proti Babišovi a jeho lidem, zdá se.

Skutečnost je však mnohem prozaičtější. Adriana Krnáčová je na „odstřel“ a premiér by její jméno nyní už nejraději neslyšel. Má nového koně Petra Stuchlíka a ten je minimálně pro příštích pár měsíců pražský oblíbenec číslo jedna.

Jestli se tedy objeví jakýkoliv důvod, jak Krnáčovou trochu zdiskreditovat, třeba i tím, že zrušíte její rozhodnutí, majitel hnutí ANO se rozhodně nebude zlobit.

Naoko to tak vypadá jako statečný čin Jana Hamáčka, který se nebojí, ve skutečnosti jde jen o rozhodnutí, které předsedovi ČSSD dovolil jeho vládní šéf.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora