Hamáček: I přes pokles případů je situace vážná, rozvolnění neumožňuje. Zátěž nemocnic bude stoupat

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (ČTK)

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: ČTK

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček nepovažuje situaci v České republice i přes zlepšující se denní nárůsty počtu nakažených nadále za dobrou. Řekl to na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu.

FORUM 24 (archiv)

„I přes mírný pokles případů v posledních dnech je situace stále velmi složitá, stále trvá komunitní šíření a po celé republice máme velmi vysoký počet případů. Stagnace nebo mírný pokles, na to je velmi předčasné říkat, že to znamená obrat v epidemii či nikoli. Stále platí, že situace je vážná a velmi složitá v našich nemocnicích,“ uvedl Hamáček na úvod tiskové konference.

Nejhorší situace je podle něj aktuálně v Moravskoslezském kraji. Neočekává, že by mělo v nejbližší době dojít k zásadnějším změnám z hlediska protiepidemických opatření.

Reagoval také na výroky vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO), který se v neděli nechal slyšet, že by mohlo dojít v protiepidemickém systému PES k některým rozvolněním, co se týče kulturních a sportovních akcí nebo ubytování.

„Situace neumožňuje žádné razantní posuny. Je potřeba si uvědomit, že pokud nám dnes čísla stagnují, tak v minulosti razantně rostla. Rostou i případy v nemocnicích – pokud nám počet nových nemocných stagnuje, tak cca 14 dní porostou čísla hospitalizovaných, zátěž na nemocnice bude stoupat,“ vysvětlil Hamáček.

Lůžková kapacita v nemocnicích je podle něj dostatečná, i když vznikají lokální problémy. Připomněl případ nemocnice v Chebu, kde chyběla dostatečná kapacita pro pacienty lůžkových oddělení. Tyto problémy jsou řešeny převozem do jiných nemocnic, avšak českých. Odmítl tak předchozí možnosti převozu pacientů do bližších německých nemocnic, které nabízely pomoc.

„Jejich kapacita je nízká, jsou to jednotky lůžek. Překlady je lepší organizovat v rámci republiky, kapacita stále je,“ uvedl Hamáček. „Posilujeme nasazení příslušníků armády, pro jisté formy pomoci i policie,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]