Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je KSČM demokratická strana. Zařadil se tak po bok prezidenta Zemana a premiéra Babiše, aby ospravedlnil spolupráci s komunisty na celostátní úrovni. V rozporu s Bohumínským usnesením, které považuje za vyhaslé. Co se změnilo tak zásadního?

Dvojitý ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček poskytl rozhovor portálu Novinky (8. 8. 2018). V úvodu si pochvaloval vládnutí s Andrejem Babišem. „Nemůžu si stěžovat. Spolupráce s hnutím ANO je zatím bez problémů,“ líčí svůj pohled na prázdninovou idylku. Nevadí, že premiér krátce předtím v Týdnu označil za nejlepší období 205 dní, kdy vládl s jednobarevnou vládou sám.

„Menšinová vláda pracující od rána od šesti do noci, vláda, která vyjížděla do krajů. Fungovalo to skvěle a bez skandálů!“ vzpomíná Babiš. Přitom předvedl jen marketingovou slibotechnu a snaží se z myslí lidí vytěsnit kauzu Čapí hnízdo a skandální personální čistky vlády bez důvěry.

Nový lak na starém žigulíku

Takový ideál si ovšem oligarcha přál. Nechtěl se znovu hádat s koaličním partnerem jako dnes o výši minimální mzdy nebo o plošné zvýšení platů ve státní správě. Kde jsou ty časy, kdy o všem rozhodoval sám. Teď to bude o něco složitější, ale Hamáčkovo vedení je mnohem tvárnější a s ČSSD nebude tolik práce jako za Sobotky.

Hamáčkovi nevadí ani spolupráce s komunisty se silným křídlem neostalinistických nostalgiků, stále se ohlížejících do totalitní minulosti jakožto nejlepšího období naší historie.

„Čistě technicistně, KSČM je demokratická strana. Má stanovy, které schválilo ministerstvo vnitra, funguje tam vnitřní demokracie. Z hlediska fungování je to demokratická strana,“ tvrdí Hamáček, což je obvyklý argument podporovatelů „demokratičnosti“ současných komunistů. Jako by si dnes jakákoli strana troufla předložit stanovy, jež by se octly v rozporu se zákonem.

Komunistické stanovy jsou jen novým rudým lakem na starém zrezivělém žigulíku, jehož jízdní vlastnosti se nemění. O tom svědčí zpochybňování zločinů komunistického režimu mnohými představiteli KSČM, jeho vykreslování v růžových barvách a lpění na budování aktualizovaného socialismu, který by nahradil současný „zločinný kapitalistický“ režim.

Usnesení vylučuje spolupráci

„Nevidím důvod, proč se k tomu vracet. Bohumínské usnesení je otiskem svojí doby a pokládám ho za vyhaslé,“ odvětil Hamáček na dotaz, zda plánuje zrušit usnesení zapovídající spolupráci s komunisty na celostátní úrovni.

Bohumínské usnesení bylo přijato na sjezdu ČSSD v dubnu 1995 v době předsednictví Miloše Zemana. Sjezd potvrzuje platnost závěrů hradeckého sjezdu ČSSD o nepřípustnosti spolupráce sociální demokracie s extremistickými politickými stranami. Vylučuje politickou spolupráci se SPR-RSČ, SČK, MNS, KSČM, LB a SDL,“ zní doslova.

Většina těchto stran skončila nebo byla marginalizována. S výjimkou KSČM. Tehdy významní Sládkovi republikáni dnes jen paběrkují a jejich voličský elektorát převzal hlavně Okamura.

I když se od té doby část sociální demokracie snažila Bohumínské usnesení zrušit, naposledy na sjezdu v roce 2013, nikdy se to nepodařilo. V té době však uvnitř ČSSD sílily hlasy, že je usnesení překonané, což však bylo vyvoláno spíše snahou rozšířit si koaliční potenciál než viditelnějšími změnami fungování KSČM.

Věcné či personální důvody pro změnu náhledu na komunisty neexistují, naopak jejich radikální ultrakonzervativní křídlo stále nabývá na síle. Důvody jsou čistě politické.

Žádáme odchod z NATO

O tom, že starého psa novým kouskům nenaučíš, svědčí hyenistické vyjádření KSČM k úmrtí tří českých vojáků v Afghánistánu.

„KSČM žádá bez výhrad zastavení účasti České republiky v zahraničních vojenských misích bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, odmítá agresivní politiku USA a požaduje přehodnocení světového bezpečnostního systému, včetně setrvání Česka v NATO,“ píšou ve svém prohlášení, znějícím jazykem sedmdesátých let minulého století.

Hamáček požadavek „demokratických“ komunistů na zastavení účasti v misích a odchodu z NATO odmítá stejně jako názor, že jim ČSSD přivedením k moci zvýšila legitimitu. „Na našem členství se nic nemění. Všichni ti politici, kteří nás kritizují, že jsme došli k dohodě s KSČM, měli možnost tomu zabránit. Ale neudělali nic,“ reaguje.

Vyhasne ČSSD?

A co mezitím udělala sociální demokracie? Do této doby není schopna obsadit významný post ministra zahraničí. Jen přihlížela nestandardní korespondenci mezi prezidentem Zemanem a premiérem Babišem, který dal hlavě státu na výběr ze dvou variant ministrů – Miroslava Pocheho a Jana Hamáčka. Jmenován byl Hamáček sedící provizorně na dvou postech, což v praxi znamená, že nemůže dobře vykonávat ani jeden z nich.

Poche se pohybuje v budově ministerstva zahraničí jako poradce a pořad věří, že bude jmenován ministrem. Nikdo pořádně neví, co tam dělá, a zda to není v rozporu se zákonem. Jako europoslanec nemůže být současně zaměstnán ve státní správě.

Komunisté polití živou vodou budou vydírat, jelikož do značné míry na nich záleží, jestli bude na podzim schválen státní rozpočet na příští rok.

A při pohledu na působení Jana Hamáčka a spol. se vkrádá otázka, zda spolu s Bohumínským usnesením nevyhasne i sociální demokracie. Nejbližším testem, který leccos napoví, budou blížící se říjnové komunální a senátní volby.

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora