Hamáček měl mít sraz s ministrem, co řeší spíš Rosatom než vakcíny

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Pořád nám to vrtalo hlavou, proč ten Jan Hamáček chtěl tak narychlo jet do Moskvy. Kvůli vakcínám, které ale máme slíbené? A u kterých je jistě spoleh, že je Rusové rádi dodají, aby mohli psát, jak i Česko se přiklonilo na stranu vědy, pokroku, míru a ruského kapitalismu? Ale už máme dojem, že se to třeba trochu vyjasňuje.

Pro Deník N Hamáček potvrdil, že se v Rusku sejde s ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem. V delegaci jej doprovodí i bývalý šéf slovenského parlamentu Andrej Danko, který podle svých slov vyjednával i kontroverzní dodávku ruských vakcín na Slovensko. ‚Ano, mám schůzku s Denisem Manturovem a v mé delegaci bude i můj bývalý kolega a předseda Národní rady SR Andrej Danko,‘ odepsal Hamáček v SMS. Manturov má na starosti i Ruský fond přímých investic, který rozhoduje o dodávkách vakcín.

Eric Drooker

Tak to je hezké, že pan ministr zvládá ještě vakcíny. On toho ale má na starosti víc. Z archivu třeba můžeme vylovit jednu dva a půl roku starou zprávu. TASS dne 7. prosince 2018 napsal: Ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov doufá, že ruská státní jaderná společnost Rosatom bude přizvána k účasti na výstavbě nové jednotky jedné z jaderných elektráren v České republice. Prohlásil to v rozhovoru s novináři po setkání se svou českou kolegyní Martou Novákovou. ‚Dnes jsme o tomto tématu nehovořili, i když je vždy na pořadu dne. Jsme vděční našim partnerům za nákup paliva od Rosatomu pro jejich jaderné elektrárny v České republice. Doufám, že budeme pokračovat v konstruktivní spolupráci v této oblasti. V budoucnu samozřejmě očekáváme, že budeme přizváni k účasti na výstavbě dalších energetických jednotek,‘ řekl Manturov.

Aha, takže ruská dostavba našich bloků je, jak říká tamní ministr, vždy na pořadu dne. Když vždy, tak vždy. No a pak do Moskvy hodlal dorazit dvojministr zahraničí a vnitra Hamáček a my máme věřit tomu, že z toho vždy zrovna tyhle dny měly vypadnout. Co nějaké jaderné bloky, na kterých tolik lpí náš pan prezident a jejichž osud je nejistý, když se vyplatí svištět na východ kvůli vakcíně, kterou nepotřebujeme, která není schválená a kterou nám spíš vnucují, než že by se na nás nedostalo.

Nechceme být zas tak dotěrní, ale neposílal tam Hamáčka pan prezident? Jen nás to tak napadlo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]