Hamáček může vypovídat o cestě do Moskvy. Premiér ho zprostil mlčenlivosti

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (ČTK)

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: ČTK

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) může vypovídat ohledně neuskutečněné cesty do Moskvy. Premiér Andrej Babiš (ANO) jej na žádost policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu zprostil mlčenlivosti. Informoval o tom web iRozhlas.cz.

„Žádost o zproštění mlčenlivosti podala Národní centrála proti organizovanému zločinu 22. července premiérovi a ten jí vyhověl,“ potvrdil webu Hamáček v SMS zprávě. S policisty však zatím podle svých slov nemluvil, údajně nedostal pozvánku.

„Vypovídat budu, až budu pozván. Zatím se tak nestalo,“ doplnil ministr vnitra. Kriminalisté hledají odpověď na otázku, zda chtěl Hamáček vyměnit dodávky neschválené vakcíny Sputnik V za tiché upozadění vrbětické kauzy, která následně vyústila v mezinárodní skandál a vyhoštění desítek diplomatů.

S takovým tvrzením přišly letos v květnu Seznam Zprávy. O plánu měl podle nich Hamáček mluvit na schůzce, kterou svolal 15. dubna na ministerstvu vnitra. Tedy den poté, co veřejně oznámil své plány o cestě do Moskvy, kde chtěl jednat o dodávkách ruské vakcíny. Přitom v té době již měl k dispozici informace o zapojení ruských agentů GRU do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Nulté číslo Týdeníku FORUM  (FORUM 24)

Hamáček však zjištění novinářů razantně odmítl. Informace Seznam Zpráv označil za lež a na autory reportáže podal trestní oznámení.

Aktuálně kriminalisté vyslýchají další účastníky schůzky, která se odehrála v budově ministerstva vnitra. Vysvětlení k celé věci byl už podle webu iRozhlas podat například současný ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) nebo ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Na policii se naopak zatím chystá velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka. „Očekávám, že budu kontaktován,“ odepsal webu v SMS zprávě. K výslechu by měli dorazit také další účastníci schůzky, a to konkrétně policejní prezident Jan Švejdar, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl a bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Zda už ale s kriminalisty mluvili, není jasné.

Policisté se Hamáčkovou cestou do Ruska začali zabývat letos v květnu, připomíná iRozhlas.cz. Bylo zahájeno trestní řízení pro podezření ze spáchání trestných činů ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby, za což hrozí až 12 let za mřížemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články