Hamáček: Nárůst nakažených je alarmující. Vláda bude jednat o dalším opatření v některých krajích

ČTK

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: ČTK

Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) po jednání štábu okomentoval aktuální dění z hlediska epidemické situace v České republice. Promluvil také jak o stavu očkování, tak o návratu žáků do škol a prodloužení nouzového stavu.

Krizový štáb se podle Jana Hamáčka shodl, že situace stále není dobrá. „Včerejší nárůst 10 tisíc nových případů je alarmující, bohužel teď ta čísla vykazují tendenci ke zhoršování. Jak nám přicházejí informace z jednotlivých krajů, tak to může být tím, že nám procentuálně narůstá podíl zjišťované tzv. britské mutace. Vzhledem k její agresivitě se to projevuje na množství a dynamice růstu případů.“

archiv

Upozornil, že Karlovarský a a Královéhradecký kraj se potýká s masivním nedostatkem lůžkových kapacit. „Čelí obrovským problémům, dochází k převážení pacientů. Má to dopady na dostupnost jiné péče než péče covidové,“ řekl.

„V těchto dvou krajích se pravděpodobně nevyhneme dalším cílovým opatřením, kterým se bude zítra věnovat vláda,“ dodal Hamáček. O jaká opatření by se jednalo, však nepřiblížil. Hermetické uzavření některé části Česka se prý konat nebude.

Ústřední krizový štáb také jednal o očkování. „Dochází k dalšímu zpožďování dodávek vakcín. Jsou to prodlevy a překážky na straně dodavatele, nicméně ministerstvo zdravotnictví jedná s dodavateli a věříme, se situace z hlediska dodávek se zlepší,“ doplnil Hamáček.

Hlavním tématem byl návrat žáků do škol. „Návrat dětí do škol je naší prioritou. Česko patří k zemím, které mají děti doma nejdéle v Evropě. Návrat nicméně musí probíhat bezpečně, musí se během něj používat testy. Inspirujeme se rakouským modelem,“ popsal šéf ústředního krizového štábu Hamáček. Tento rakouský model bude podle něj nutné převést do české podoby za využití antigenních testů, protože využití PCR testů by byla komplikace vyžadující převoz vzorků a složité ověřování. U starších žáků by pak připadalo v úvahu samotestování. „Mělo by jít o neinvazivní testy, kde je odběr vzorků jednoduchý,“ dodal ministr vnitra. Jeho ambicí je vrátit 1. března do škol maturanty a 9. ročníky. Postupně přidávat ročníky další. Varoval, že pokud nedojde k prodloužení nouzového stavu, tak to zkomplikuje nákup antigenních testů.

O prodloužení nouzového stavu je Hamáček připraven nadále jednat s opozicí. Ta o dalším prodlužování hlasovat odmítla. „Budu apelovat jak na opozici, tak na vládní kolegy z hnutí ANO, abychom se pokusili najít nějakou shodu, protože jakákoli jiná alternativa je velkou komplikací pro Českou republiku,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner