Hamáček následuje Babiše. Šéf ČSSD se opřel do Miroslava Kalouska

ČTK

Jan Hamáček a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

V pátek zástupci vládní koalice oznámili plošné zvýšení platů ve veřejné sféře o 1500 korun. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) přitom počítá s nárůstem mezd již v návrhu státního rozpočtu na rok 2020. A i když bylo doposud srovnání s bývalými šéfy resortu především výsadou premiéra Andreje Babiše, přidal se nyní i Jan Hamáček. Šéf sociálních demokratů srovnal současné hospodaření s obdobím úspor Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten ovšem vládl během let, kdy se republika vyrovnávala s přímými dopady finanční krize.

,,Taky si pamatujete, jak Miroslav přidával důchodcům 42 Kč? Asi je chtěl motivovat… ČSSD prosadila, aby zvýšení platů pocítili nejvíc ti s žalostně nízkými příjmy, uvaděčky, knihovníci nebo kuchařky. Ne ně pravice nemyslí a nikdy nemyslela,“ uvedl Hamáček. Podle bývalého ministra financí jde ovšem o rovnostářský přístup, kdy vítězí pouze průměrní a podprůměrní: ,,Poražena byla motivace k výkonu, vzdělávání a tvořivosti. Cesta k vyšší efektivitě státní správy dostala další úder,“ napsal dříve Kalousek.

Twitter

ČTK

Podle ekonomů ovšem činí Schillerová podobná opatření i díky nízkým investicím. Stejně tak tomu bylo i za předchozí vlády Andreje Babiše. A přestože opakovaně hospodaří v období hospodářské expanze, vykazuje deficitní rozpočty, což odborníci v čele s Lukášem Kovandou považují za nezodpovědné. ,,Přidání neodpovídá realistickým možnostem ekonomiky,” upozorňuje tak ekonom zároveň na její aktuální zpomalování. A zatímco výdaje na investice za období vlády Kalouska byly historicky druhé nejvyšší v celkové výši 134 miliard korun, i když vládl v období recese způsobené světovou krizí. Právě investice totiž pohánějí zároveň i další růst ekonomiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner