Ministr vnitra Jan Hamáček stále nechápe, proč se někomu nelíbí okázalé vítání letadla s čínským zbožím. Proto si i v těžké době nachází čas na sebeobranu. Nejvíc nesnáší poukazy na to, že k Číňanům měl vstřícný vztah už dávno, nebo kritiku, že nahrává čínské propagandě, která provedla smělý tah a z původce celosvětové nákazy a krize dělá spasitele světa. Na Hamáčkově straně pochopitelně radostně stojí ideologické stoky jako ruský Sputnik, Parlamentní listy a podezřelé profily na sociálních sítích.
Boj o svůj obraz svedl Hamáček opět na Twitteru. Zareagoval na svém profilu na rozhovor, který senátor Václav Láska poskytl pro Reflex.cz. V článku, na který odkazuje, se píše: „Nemůžeme mlčet, některé skupiny zneužívají pandemie, a to nepočká, tvrdí Láska. Mluví o lidech kolem prezidenta Zemana, skupině PPF a Petru Kellnerovi, ale taky o mediálních vystoupeních ministra vnitra Jana Hamáčka. Ten děkuje Číně, zamlčuje evropskou pomoc a dělá to zřejmě záměrně. Láska říká, že Čína s námi udělala obchod a Česko přitom předtím zbavovala zásob a skupovala tu zdravotnický materiál… Varuju veřejnost, neskákejte na špek tomu, že Čína je náš spasitel, je to jednostranná propaganda, varuje Láska. Necítí žádný vděk, Čína dělá byznys a buduje sféru vlivu, evropská pomoc je přitom nezištná a je třeba o ní mluvit. Pekingu nevěří vůbec nic. Ani informace o tom, jak tam teď pandemie koronaviru probíhá.“
Hamáček 23. 3. napsal: „Senátor Láska mě obviňuje, že zneužívám krize, abych podlézal Číně. Nikoliv, pane senátore, snažím se, aby se naši zdravotníci nemuseli oblékat do pytlů na odpadky jako v New Yorku. Zatím jsme dovezli 250 tis. ochranných obleků.“
Na to senátor Láska zareagoval: „Pane ministře Hamáčku, máte prosím nějaké vysvětlení pro to, že se Vás pod statusem, kde jste se do mě opřel, zastávají převážně jen skoro prázdné profily. Všechny založené v březnu letošního roku. Nikým nesledované a sledující jen členy vlády. Co si o tom myslíte?“
Potrefené twitterové husy se záhy ozvaly, protože potrefené husy dění sledují a technologie dnes umožňuje, že potrefená husa může kejhat téměř v reálném čase.
Najdou se tam ovšem i dříve založené profily, které proti opozici, muslimům, Evropské unii, Bakalovi a jinému vševesmírnému zlu bojují soustavně. Třeba entita Šimon, která píše: „Senátor Láska nemá co kritizovat.Kdyby se posuzoval jeho postoj k senátorslemu slibu,bydlí v kriminále.“ (Text neupravujeme.)
Ruský Sputnik hned přispěchal, aby ministr Hamáček nezůstal osamocen.
Také Parlamentní listy se přidaly se svými neodolatelnými titulky, které samozřejmě nikomu neříkají, co si má myslet. O nějaké myšlení v pravém slova smyslu v tomto médiu ani jít nemůže.
Hamáčkův problém ale není jen v tom, že křepčí spolu s Andrejem Babišem, Alenou Schillerovou a čínským velvyslancem na letišti jako domorodec, kterému dovezli skleněné korálky, barevné hadříky a ohnivou vodu.
Problém je v jeho čínských vazbách a zvláštním stylu družby, na což třeba 17. 7. 2017 upozornil server Sinopsis:
„Pouhé dva dny po smrti nositele Nobelovy ceny míru a spoluautora čínské Charty 08 inspirované československým protikomunistickým disentem se v Bukurešti konal ‚Dialog politických stran střední a východní Evropy s Čínou‘ (中国—中东欧政党对话会), pořádaný Mezinárodním oddělením ÚV KS Číny (中共中央对外联络部). (Tento zajímavý orgán je ve výročních zprávách BIS charakterizován jako ‚specificky čínská zpravodajská organizace‘).
V českých médiích překvapivě neproběhly o této akci žádné zprávy, byť se ho zúčastnil přinejmenším jeden vrcholný český ústavní činitel, předseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček. Ten byl také na celé akci nejvýše postaveným představitelem, vedle rumunských pořadatelů. Spolu s Hamáčkem se setkání účastnil podle zpráv v čínském tisku také místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
Setkání vybraných východoevropských stran s čínskými představiteli bylo již druhé v pořadí; první se konalo loni v říjnu v Budapešti. Letos proběhlo pod mottem ‚Prosazovat nový koncept, nové myšlení a nové činy pro budování Pásu a stezky‘ (推进‘一带一路’建设的新理念、新思路、新举措). Celá akce byla skutečně zasvěcena ‚prohlubování‘ a ‚rozvíjení‘ čínské geostrategické iniciativy, k níž se podle čínských médií všichni účastníci vehementně hlásí. Jan Hamáček na setkání podle agentury Nová Čína prohlásil, že ‚je pyšný na to, že se Česká republika stala leaderem, který razí iniciativu Pásu a stezky ve střední a východní Evropě‘. Česká republika podle jeho slov chystá založení ‚Centra pro česko-čínskou spolupráci‘. Z jiných zdrojů zatím o takovém Centru není žádných zpráv.“
Čínské znaky v původním textu ponecháváme, aby si na nich mohl čínštinu procvičit třeba Jaroslav Tvrdík, o kterém se říká, že čínsky neumí, což ale nevadí, protože zase umí jiné věci.
Ale abychom to stručně shrnuli, tato slavná vláda není schopná ani na konci března zajistit kompetentní testování lidí na čínský virus, postupuje chaoticky, není schopná využít domácích a nečínských zdrojů a zodpovědné instituce jsou přes uměle vzbuzovaný dojem horečné aktivity trestuhodně laxní. Pokud chce někdo jeden konkrétní příklad, kde už najdeme první mrtvé a nejspíš budou následovat zbytečně další, tak jsme o tom psali ZDE.
Vyhubit fyzický čínský komunistický virus bude zřejmě jednodušší než vydezinfikovat čínský ideologický virus, kterým je část vedení této země napadena už dávno.