Hamáček o otevření hobbymarketů: Prý aby se lidé nehromadili v parcích

Ministr vnitra Jan Hamáček (twitter)

Ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: twitter

Některým lidem, pokud nejsou zrovna vášniví kutilové a zahrádkáři, nejspíš vrtalo hlavou, proč se před Velikocemi otevřely zrovna hobbymarkety, a ne něco jiného. Už to víme od samotného ministra vnitra, ale zní to stejně nekoncepčně jako cokoli jiného, co se během karantény dozvídáme.

„Pokud bychom neumožnili lidem strávit čtyři dny na zahrádce nebo prací kolem domu, mohlo být vyšší riziko, že zaplaví parky nebo turisticky atraktivní lokality,“ vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD podle iRozhlas.cz otevření hobbymarketů.

To je zajímavý sled myšlenek. Nejde přece o ty parky, ale o ta nákupní centra. Tam je riziko nákazy, když se lidé pod jednou střechou budou motat blízko u sebe, osahávat předměty a stát ve frontách. Byť třeba v předepsaných rozestupech. Míjet se v parku nebo kolem trosek nějakého hradu ve zvýšeném počtu by snad nebyl takový problém. Se stejným zdůvodněním se mohla otevřít i knihkupectví a také některými lidmi často zmiňované kostely na velikonoční bohoslužby. Nebo neotevřít nic.

Revue FORUM (archiv)

Takhle to budí dojem, že zahrádkáři a kutilové jsou nějaká speciální vrstva, která má zvláštní nárok na nákup zboží svého zájmu. Hobbymarkety ovšem zkrachují s menší pravděpodobností než zmíněná knihkupectví. Lidé by si četli a nebrouzdali po parcích. Dá se samozřejmě argumentovat tím, že lidé si potřebují nakoupit některá semínka a podobné zboží včas, jinak prostě nezasadí a mohou si dát zase rok pohov. Nebo jsou kutilové nějakou lidovější vrstvou, která bude spíše volit dnešní vládní strany než prohnilí intelektuálové? Jsou nějaká data, která by prokázala, že otevřením hobbycenter se počet lidí v parcích snižuje? Takhle to dělá dojem dojmologie. Nahoře někdo podle svého pocitu třeba usoudí, že rodiče spíše chtějí/nechtějí otevření škol ještě před prázdninami. Z toho se pak vyvozují úvahy, které slyšíme z rádia a televize, jakmile se někdo zase dostane k mikrofonu.

Nebo se to promořování začalo zkoušet na vybraných nákupních místech? Pak by snad ale bylo lepší se promořit, tedy vlastně imunizovat, v nějakém příjemnějším prostředí. Tak ještě uvidíme, jak to dopadne s těmi školami. Snad o tom bude rozhodovat někdo kompetentní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]