Hamáček obviňoval Václava Moravce ze lži, přitom si kvůli Maláčové sám vymýšlel

Jan Hamáček a Jana Maláčová (ČSSD / se svolením autora)

Jan Hamáček a Jana Maláčová | FOTO: ČSSD / se svolením autora

Vrcholní členové České strany sociálně demokratické se od koaličního partnera moc nenaučili. Přinejmenším neumí oslovit voliče či působit sebevědomě. Co ovšem Jan Hamáček a jeho lidé okoukali bravurně, je lhaní a obviňování ostatních z vymýšlení si. Perfektně se to ukázalo ve chvíli, kdy někteří zaměstnanci České pošty začali stávkovat.

Tato situace však podle dřívějšího vyjádření šéfa ČSSD, který jako ministr vnitra zodpovídá za fungování této státní instituce, neměla nikdy nastat. Dokonce moderátora Václava Moravce obvinil, že si tuto zprávu na začátku září vymyslel. 

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

„Na poště není vyhlášená stávková pohotovost, pan Moravec vychází z informací pár zaměstnanců, kteří zneužívají status odborové organizace pro soukromé cíle. V České poště nikdo netoleruje porušování zákoníku práce. Mrzí mě, jak pořad veřejnoprávní ČT neověřuje své informace,“ napsal Hamáček 12. září na twitter.

Byla to reakce na pořad veřejnoprávní televize Otázky Václava Moravce, v němž se moderátor snažil od ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové zjistit, proč nechodí „hustá dvojka“, tedy ona a Matěj Stropnický, na kontroly v doprovodu pracovníků inspektorátu práce i do státních podniků.

Jako příklad uvedl právě Českou poštu, kde hrozila stávka a nad kterou má kontrolu Maláčové stranický šéf Hamáček. Ministryně lapala po dechu a začala si vymýšlet cosi o jasné organizaci kontrol, reakci na podněty od zaměstnanců a tvrdila, že na České poště si prý nikdo nestěžoval.

Stačily dva týdny a ukázalo se, na čí straně je pravda. Nejprve přišlo prohlášení státní firmy: „Česká pošta beze zbytku respektuje zákoník práce a pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. K přetěžování zaměstnankyň či zaměstnanců v žádném případě nedochází.“ 

FORUM 24 (archiv)

Na něj ovšem zareagovali odboráři. „Jelikož víme, že toto tvrzení není pravdivé, zvolili jsme formu stávky, která dokáže veřejnosti i zaměstnancům opak. Stávka na dny 29. 9. – 1. 10. 2021 bude mít formu pasivní rezistence (snižování tempa práce), se striktním dodržováním technologických postupů vydaných zaměstnavatelem a  se striktním dodržováním BOZP na všech pracovištích České pošty,“ oznámil předseda NOS ČP Filip Janovský.

V tento moment by si tedy Jan Hamáček měl opět sednout k počítači a na sociální síti se omluvit Václavu Moravcovi, jehož pravdivé informace zpochybnil. Jana Maláčová by zase měla zajít na kontrolu nejen na poštu, ale také třeba do Agrofertu. Ani jedné z těchto dvou událostí se ovšem nedočkáme. ČSSD je strana zbabělá, která se bojí přiznat chyby, a vinou toho také propadne v letošních volbách. Kolik lží ještě od Hamáčka a Maláčové uslyšíme, záleží pouze na tom, kolik dostanou mediálního prostoru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]