Hamáček odletí do Moskvy dojednat dodávky Sputniku V

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Vicepremiér Jan Hamáček na twitteru oznámil, že v pondělí odlétá do Ruska, aby tam vyjednal případný nákup vakcíny Sputnik V. Dočasný ministr zahraničí také oznámil, že bude chtít od Dánska koupit vakcíny AstraZeneca, které skandinávský stát odmítl.

„Sháníme vakcíny po celém světě. Jsme ochotni odkoupit AstraZenecu z Dánska. Já v pondělí odlétám do Moskvy, kde chci dojednat případné dodávky Sputniku V po jeho schválení Evropskou lékovou agenturou,“ napsal Hamáček na sociální síti. Možný nákup AstraZenecy se objevil poté, co se Dánsko rozhodlo ukončit její používání.

Podle agentury Reuters to dnes s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla dánská televize TV2. Očkování tímto preparátem dánské zdravotnické úřady preventivně pozastavily 11. března poté, co se u několika lidí po podání vakcíny objevily závažné případy krevních sraženin.

Aplikaci neschváleného Sputniku V podporuje především prezident Miloš Zeman, kvůli jehož intervenci byl odvolán ministr zdravotnictví Jan Blatný. Ten totiž ruskou vakcínu odmítl uznat jako použitelnou do doby, kdy ji neschválí Evropská agentura pro léčivé přípravky. Nový šéf zdravotnictví Petr Arenberger však se Sputnikem problém nemá a dokáže si představit, že by jím byli očkováni ti občané, kteří o to zažádají.

Vicepremiér Jan Hamáček Deníku N potvrdil, že se v pondělí setká s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem.V jeho delegaci bude i bývalý předseda slovenského parlamentu Andrej Danko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]