Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček chce dnes na zasedání vlády probrat, kdo a jak zpracuje odpověď na návrh auditní zprávy Evropské komise o střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Ministerstvu vnitra, které řídí, to podle něj nedovoluje kompetenční zákon. Požadavek, aby odpověď Bruselu vypracovaly úřady nespravované hnutím ANO, v pátek formulovali představitelé opozice, k nimž se přidali sociální demokraté. Hamáček novinářům při příchodu do Strakovy akademie řekl, že odpověď musí splňovat náležitosti českého právního řádu.
„Těžko může ministerstvo vnitra suplovat ministerstvo financí,“ uvedl s tím, že je třeba postupovat podle kompetenčního zákona. ČSSD podle něj bude dnes po ANO chtít přesný harmonogram prací na odpovědi i informace o tom, kdo auditorům bude odpovídat.
Obecně reakci vypracuje česká státní správa, jednotlivá ministerstva, uvedl. Poznamenal, že součástí zprávy je také pasáž o dotacích do zemědělství, jde tedy podle něj i o téma pro tento resort.
Během zasedání vlády chce Hamáček diskutovat o všech čtyřech požadavcích opozice, které budou také náplní úterního jednání Sněmovny.
Lídři opozičních ODS, TOP 09, lidovců, STAN a Pirátů za přítomnosti ČSSD a komunistů se v pátek dohodli na požadavku, aby odpověď na zprávu Evropské komise o Babišově střetu zájmů napsali členové vlády mimo hnutí ANO. Chtějí také okamžité zastavení vyplácení dotací, zařazení zvláštního bodu na jednání Sněmovny a zveřejnění zprávy, kterou už otiskla média.
Babiš vložil své firmy kvůli zákonu o střetu zájmů v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu auditní zprávy EK má Babiš na Agrofert dál vliv a současně má jako předseda vlády vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle návrhu zprávy vracet do rozpočtu Evropské unie kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal. Babiš už v pátek ve Sněmovně prohlásil, že žádné zákony neporušuje a Česko nic Bruselu vracet nebude. Na vyjádření má Česko dva měsíce. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek uvedla, že česká strana nyní počká na oficiální překlad z Bruselu, což bude trvat asi měsíc.