Hamáček pohrozil odchodem z vlády, pokud se ANO sblíží s pravicí. S Babišem ve vládě je ale rád

Zbyněk Pecák

Jan Hamáček | FOTO: Zbyněk Pecák

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček, který dnes obhájil stranickou funkci na sjezdu v Hradci Králové, pohrozil odchodem sociálních demokratů z menšinové vlády s ANO, pokud se hnutí vedené Andrejem Babišem bude sbližovat s pravicí. V nominačním projevu uvedl, že dohody uzavřené s ANO se zatím plní a pokud se na tom nic nezmění, bude ČSSD ve vládě pokračovat. Mezi prioritami pro dialog s vládním partnerem jmenoval zavedení sektorové daně a progresivní zdanění.

„Pokud by se ANO rozhodlo objímat s pravicí, můžeme odejít,“ prohlásil Hamáček a dodal, že vláda není pro ČSSD „posvátnou krávou“. Mezi tím, co sociální demokraté budou hájit, jmenoval dostupné bydlení, zdravotnictví, kvalitu potravin a právo na práci.

V desetiminutovém projevu Hamáček připomenul, že před rokem stranu vedl do jednání s ANO. Vstupem do kabinetu sociální demokraté zabránili vzestupu extremismu reprezentovaného hnutím SPD Tomia Okamury, řekl Hamáček. ČSSD podle něj ukázala, že dokáže prosazovat svoje priority. „Splnil jsem slib, zvedli jsme se z kolen, nelitujeme se, nehádáme se, neflákáme se,“ uvedl. „Jsem rád, že jsem ve vládě s Babišem a ne s Kalouskem,“ přidal.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner