Hamáček: Pokud zásadně neklesne počet hospitalizovaných, prostor pro rozvolňování není

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Máme velkou naději, že pokud vydržíme alespoň tři týdny, tak se to projeví a dojde k poklesu počtu nakažených, oznámil po středečním jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj stávající opatření fungují, následující týden bude ale ten nejtěžší. 

„Opatření pomalu zabírají, klesá reprodukční číslo, klesá i mobilita. Je evidentní, že pohyb obyvatel se podstatně zmenšil a máme velkou naději, že pokud to takto vydržíme tři týdny, projeví se to na aktuální epidemii,“ prohlásil na tiskové konferenci Jan Hamáček.

Miloš Zeman (ČTK)

Za úterý podle dat ministerstva zdravotnictví přibylo v Česku 15 196 nakažených. To je podle Hamáčka stále vysoké číslo, počty pacientů v nemocnicích tak budou ještě dalších osm až deset dní stoupat. Následující týden tak podle ministra bude ten nejtěžší. „Žádáme Německo, aby drželo rezervu nabídnutých lůžek do příštího pátku,“ oznámil Hamáček.

Rozvolňování opatření musí být podle Hamáčka opatrné, další vlnu epidemie si podle něj Česká republika nemůže dovolit. „Já předpokládám, že ministerstvo zdravotnictví přijde s nějakým plánem. Klíčovým kritériem musí být počet lidí na jednotkách intenzivní péče a hospitalizovaných obecně. Dokud zásadně neodlehčíme českému zdravotnictví, tak prostor po rozvolňování není, vysvětlil Hamáček s tím, že počet pacientů v nemocnicích musí klesnout minimálně na polovinu. 

„Nechci, aby se opakovala situace z Vánoc, kdy jsme si sice nakoupili vánoční dárky, ale cenou byla další vlna epidemie,“ řekl. V případě rozvolňování by jako první měla padnout velká plošná opatření, tedy například uzávěry okresů. Naprostou prioritou je však podle Hamáčka dostat část žáků a studentů do škol. Pokud to jen trošku půjde, tak bychom obnovili myšlenku návratu dětí do škol,“ dodal. 

V březnu a dubnu má podle Hamáčka dorazit do Česka větší množství vakcín. My jsme řešili, jak do systému distribuce zapojit policii a hasiče. Ti jsou ale maximálně vytížení při kontrole hranic okresů a pak takovými věcmi, jako se děly o víkendu v Praze,“ narážel Hamáček na nedělní demonstraci v centru hlavního města. 

Hamáček krátce zmínil také blížící se říjnové parlamentní volby. Ty podle něj mohou proběhnout ve stejném režimu, jako loňské krajské volby. „Nemůžeme vyloučit, že budou probíhat v nějakém epidemiologickém režimu,“ prohlásil s tím, že by mohly být zřízeny drive-in nebo speciální volební komise.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]