Hamáček předvedl, že v politice už nemá co dělat. Zneužít jméno Josefa Luxe je ubohost

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (ČTK)

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: ČTK

Velká předvolební debata v České televizi přinesla pár zajímavých okamžiků, jinak se ovšem jednalo o další setkání lídrů stran, které usilují o poslanecké mandáty, kde nezaznělo nic nového. Snad kromě jednoho výstupu Jana Hamáčka, který byl to nejtrapnější, co v celém večeru zaznělo. 

Poslední okamžiky pořadu byly věnovány všem představitelům politických subjektů, které mají reálnou šanci uspět v parlamentních volbách. Každý tak v minutě mohl naposledy ve veřejnoprávní televizi voliče zkusit přesvědčit o tom, že právě jeho strana či hnutí je to nejlepší, které si může zvolit.

()

Jan Hamáček ovšem všechny přítomné i většinu diváků u obrazovek utvrdil v tom, že jako předseda skomírající sociální demokracie, která se vůbec do sněmovny nemusí dostat, je schopen udělat a říct cokoliv. Místo promluvy ke zbytku podporovatelů socialistů totiž Hamáček vyzval voliče KDU-ČSL, aby nehodili svůj hlas koalici SPOLU.

Pak ovšem použil to, co mu bude dlouho předhazováno. Ministr vnitra totiž řekl, že zesnulý předseda lidovců Josef Lux, který je stále ikonou této strany, by určitě volil ČSSD. „Obracím se speciálně na voliče KDU-ČSL, koalice SPOLU vás nereprezentuje, hlas pro SPOLU je hlas pro ODS. KDU-ČSL i sociální demokracie hájily rodinné hodnoty. Máme hodně společného a jsem přesvědčený, že kdyby za této situace volil Josef Lux, tak by hlasoval pro sociální demokracii,“ řekl Hamáček.

Předem připravený apel bylo to nejhorší, co v debatě zaznělo. Přitom se rozhodně celou dvouhodinovku nejednalo v rukavičkách. Padala různá obvinění, nařčení a urážky. Všechny ovšem „přebil“ Hamáček svým nemístným výstupem.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (FB Ivana Bartoše)

Na něj ostře zareagovala vdova po Josefu Luxovi. „Důrazně odmítám tvrzení pana Hamáčka, že by můj manžel Josef Lux volil ČSSD. Já i moje rodina aktivně podporujeme koalici SPOLU a jako hrdí členové KDU-ČSL vyzýváme všechny lidovce k volbě koalice SPOLU. Program koalice SPOLU je postaven na modelu sociálně tržního hospodářství, který můj manžel vždy podporoval,“ napsala vdova předsedovi lidovců Marianu Jurečkovi.

Zvykli jsme si, že jsou sociální demokraté v posledních týdnech schopni udělat vše pro to, aby opět mohli Andreji Babišovi pomáhat ve vládě prosadit všechny jeho zájmy. Doteď se však z úst zástupců ČSSD linuly jen nesmysly, lži a populistické řeči. Hamáček k nich však přidal drzost, kterou by člověk čekal spíš od současné hlavy státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]