„Pokud by vláda hlasovala o odvolání nejvyššího státního zástupce, bude to pro ČSSD poslední hlasovaní v kabinetu. Věřím však, že platí ujištění našich partnerů, podle kterých k tomu nedojde,“ sdělil Jan Hamáček na Twitteru. Zřejmě tak Babišovi chce připomenout existenci ČSSD.
Právě o tlaku na nejvyššího státního zástupce Zemana a vrchní státní zástupkyni Bradáčovou se hovoří v souvislosti s bleskovou výměnou ministra spravedlnosti hned po tom, co policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a navrhuje poslat Babiše k soudu.
Na státní zastupitelství nyní je, jestli kauzu posune k soudu. Babiš na ministryni spravedlnosti navrhl bývalou vlivnou sociální demokratku Marii Benešovou, která má nejen velmi blízko z Miloši Zemanovi, ale především už dříve zpochybnila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, čímž si pravděpodobně vysloužila místo ve vládě.
Podle reakcí z konce minulého týdne se Babiš s Hamáčkem a dalšími zástupci ČSSD o změně na ministerstvu spravedlnosti příliš nebavil. Dnešní krátký komentář Jana Hamáčka je tak v podstatě první vyjádření lídra ČSSD k vážné situaci a podezření, že premiér chce ovlivnit svoji vlastní trestní kauzu.
Hamáček, který je ministrem vnitra a místopředsedou vlády, s jasným vyjádřením čekal možná až na ujištění, že vrchní státní zástupce Zeman skutečně na svém místě zůstane, a následně „zavyhrožoval“. Nedůstojná pozice ČSSD ve vládě je dlouhodobě kritizována, nese s sebou i chabé výsledky ve volebních průzkumech. ČSSD reálně hrozí, že se nedostane do poslanecké sněmovny. Je tak možné, že její současné vládní angažmá je na dlouhou dobu poslední. O to víc je Hamáček opatrný v siláckých gestech proti Babišovi a komunistům, díky kterým ve vládě je.