Hamáček připomněl existenci ČSSD: Pokud bude hlasování o konci žalobce Zemana, končí vláda

ČTK

Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

„Pokud by vláda hlasovala o odvolání nejvyššího státního zástupce, bude to pro ČSSD poslední hlasovaní v kabinetu. Věřím však, že platí ujištění našich partnerů, podle kterých k tomu nedojde,“ sdělil Jan Hamáček na Twitteru.  Zřejmě tak Babišovi chce připomenout existenci ČSSD.

Právě o tlaku na nejvyššího státního zástupce Zemana a vrchní státní zástupkyni Bradáčovou se hovoří v souvislosti s bleskovou výměnou ministra spravedlnosti hned po tom, co policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a navrhuje poslat Babiše k soudu.

Na státní zastupitelství nyní je, jestli kauzu posune k soudu. Babiš na ministryni spravedlnosti navrhl bývalou vlivnou sociální demokratku Marii Benešovou, která má nejen velmi blízko z Miloši Zemanovi, ale především už dříve zpochybnila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, čímž si pravděpodobně vysloužila místo ve vládě.

Podle reakcí z konce minulého týdne se Babiš s Hamáčkem a dalšími zástupci ČSSD o změně na ministerstvu spravedlnosti příliš nebavil. Dnešní krátký komentář Jana Hamáčka je tak v podstatě první vyjádření lídra ČSSD k vážné situaci a podezření, že premiér chce ovlivnit svoji vlastní trestní kauzu.

Hamáček, který je ministrem vnitra a místopředsedou vlády, s jasným vyjádřením čekal možná až na ujištění, že vrchní státní zástupce Zeman skutečně na svém místě zůstane, a následně „zavyhrožoval“. Nedůstojná pozice ČSSD ve vládě je dlouhodobě kritizována, nese s sebou i chabé výsledky ve volebních průzkumech. ČSSD reálně hrozí, že se nedostane do poslanecké sněmovny. Je tak možné, že její současné vládní angažmá je na dlouhou dobu poslední. O to víc je Hamáček opatrný v siláckých gestech proti Babišovi a komunistům, díky kterým ve vládě je.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner