Hamáček přišel s vysvětlením, proč nepojede do Moskvy. Je nutná moje účast na pondělním jednání vlády, sdělil

Jan Hamáček a Andrej Babiš  (ČTK)

Jan Hamáček a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) vysvětlil, jaké jsou důvody zrušení jeho cesty do Moskvy, která se měla týkat vyjednávání vakcíny Sputnik V. Tu mu následně neschválil premiér Andrej Babiš. Podle Hamáčka je to kvůli tomu, protože je „nutná jeho účast na pondělním jednání vlády“.

Jan Hamáček měl v pondělí odletět do Moskvy. Jakožto aktuálně pověřený šéf české diplomacie chtěl s Ruskou federací vyjednávat nákup vakcíny Sputnik V. Tu mu ale nakonec zatrhl premiér Andrej Babiš, jak v pátek uvedla MF Dnes.

„Pokud se tak nestane, nejspíš se asi nebude mít jak do Moskvy dostat. Armáda sice vyhověla žádosti ministerstva vnitra na využití speciálu, ale konečné slovo k tomu bude mít premiér,“ sdělil zdroj. Babiš se také nechal slyšet, že vakcíny „nejsou Hamáčkova agenda“.

Vicepremiér Hamáček se k situaci dosud nevyjadřoval; v sobotu ráno, tedy o den později, však přišel s údajným vysvětlením, proč se jeho cesta nakonec nebude konat. „K mé plánované cestě do Moskvy – včera jsme se s panem premiérem dohodli, že je nutná má účast na pondělním jednání vlády,“ napsal prostřednictvím twitteru.

Jak uvedl bývalý předseda slovenského parlamentu Andrej Danko, který předtím zprostředkoval nákup Sputniku V pro Slovensko, Hamáček se měl v pondělí potkat v Moskvě s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem. Podle ministerstva obrany byl již připraven i letoun, kterým měl odletět.

Jeho záměr pobouřil část poslanecké sněmovny. Opoziční politik za KDU-ČSL Jan Bartošek proto v pátek dopoledne navrhl, aby se sněmovna touto cestou zabývala – to ale hlasováním  zablokovali poslanci ANO, ČSSD, KSČM a SPD.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner