Hamáček přitvrzuje policejní dozor v domácnostech. Sám zanedbal kvalitu ochrany obyvatel

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček (FB ČSSD)

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček | FOTO: FB ČSSD

Vládě se nedaří účinně zvládat epidemii koronaviru a ministr vnitra Jan Hamáček stále utahuje šrouby. Jeho záměr policejních kontrol karantény v domácnostech navozuje šikanu selhávajícího státu, který současně mimo jiné zanedbal kontrolu kvality ochranných pomůcek.

Zatímco v řadě jiných zemí se už rozvolňují protiepidemická opatření, Babišova vláda žádá navzdory původním slibům další měsíční prodloužení nouzového stavu. Stále trvá na tvrdém lockdownu, jehož smysl už zpochybňuje i jeho původní hlavní propagátor, současný Zemanův poradce Roman Prymula.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (oba za ANO) (FB Úřad vlády)

Hamáčkův policejní režim

Bezradnost vládního počínání nejlépe dokresluje zoufalá nekompetence premiéra Andreje Babiše, ale stále více i pokusy ministra vnitra Jana Hamáčka demontovat demokratický systém roubováním prvků policejního režimu.

Hamáček, který se loni na jaře profiloval vedle manažersky i komunikačně slabého premiéra, se dnes stylizuje do role zastánce tvrdé ruky. Situace je vinou selhání přípravy vlády na druhou vlnu koronaviru vážná, ale šéf potápějící se ČSSD zachází příliš daleko.

Ministr vnitra na tiskové konferenci po jednání vlády oznámil, že připravuje policejní kontrolu karantény přímo v domácnostech. Je zarážející, že tak závažnou informaci, bezprecedentně zasahující do osobního soukromí, si vláda nechala až na konec. Hamáček ji zmínil jen okrajově.

Nestačí nasazení 26 tisíc policistů a 5000 vojáků na kontroly na hranicích okresů a katastrálních území obcí. Nestačí ani absurdní povinnosti typu nosit roušky v liduprázdných ulicích či rozlehlých městských lesoparcích pod pokutou až 10 tisíc korun. Hamáček jde ještě dál.

Velmi intenzivní policejní kontroly

Nyní by mohla policie dostat do rukou osobní údaje o lidech v covidové karanténě či izolaci, a to i pro kontroly v místě bydliště. V případě porušení těchto pravidel v nouzovém stavu hrozí až osm let vězení.

Dnes má zákonnou kompetenci kontrolovat „neschopenky“ v domácím prostředí zdravotnický systém. Posílit pravomoc policie v tomto směru je novum. Hamáček zřejmě už příliš načichl čínskými manýry, nebude to ale tak jednoduché.

„My jsme takovouto dohodu měli na jaře, nicméně tam vznikl problém s Úřadem na ochranu osobních údajů. To bylo vyřešeno, takže policie bude pravidelně dostávat seznamy těch, kteří jsou v karanténě od jednotlivých krajských hygienických stanic, a bude vykonávat velmi intenzivní kontroly,“ oznámil ministr vnitra.

Žádný důkaz, že „to bylo vyřešeno“, ovšem Hamáček nepředložil. O ničem neví ani samotná policie. Nemá žádnou metodiku, jak v těchto případech postupovat, a není jí ani jasné, jak bude zajištěna zdravotní ochrana policejních kontrol.

Knihy Free Czech Media (FCM)

Rozpor s ochranou osobních údajů

„Stále čekáme na sdělení Úřadu pro ochranu osobních údajů, který předávání údajů Policii České republiky v současnosti prošetřuje,“ sdělila mluvčí Policejního prezidia Kateřina Rendlová. Ministr vnitra není v obraze, nebo vědomě lhal?

Hamáčkův záměr zpochybnil i jinak hlasitý zastánce plošných restrikcí, prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Nedovedu si představit, že by někdo pacientovi se závažným průběhem covidu-19 dělal nějaké problémy, jestli nejde otevřít dveře.“

K policejním kontrolám v domácnostech se pro televizi Nova vyjádřil i expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Loni na jaře u Městského soudu v Praze uspěl se žalobou, že plošné restrikce vyhlášené pouze ministrem zdravotnictví, nikoli vládou podle krizového zákona, byly nezákonné.

Zvýšená represe lidi odradí

Uznávaný právník je vůči tomuto kroku skeptický nejen kvůli ochraně citlivých údajů, ale i kvůli praktickému provedení. „Zvýšená represe spíše odradí lidi od toho, aby trasovali, aby oznamovali, s kým přišli do kontaktu. V této fázi epidemie bych se soustředil spíše na opatření jiná, zejména na posílení očkování.“

Dostál si nemyslí, že by bylo možné sankcionovat lidi v karanténě, pokud kontrolorům z různých důvodů neotevřou dveře. Dotyčný by mohl spát, zdravotní stav mu to nemusí umožnit, nebo se může obávat zneužití těchto kontrol někým nepovolaným.

„Právně vzato jsem skeptický k tomu, že by bylo v takovém případě možno, aby policista vstupoval násilím do obydlí. A pokud nebude otevřeno například kvůli nemoci toho pacienta, tak v takovém případě to důvod k postihu není,“ míní Dostál.

O praktickém provedení, jak by měly policejní kontroly probíhat, bude vláda teprve jednat. Hamáček ovšem tímto sporným nápadem odvrací pozornost od vlastních skandálů podezřelého nákupu nekvalitních antigenních testů přes neprůhlednou schránkovou firmu, a od výbušné zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Skandální nákupy státu

Nejvyšší kontrolní úřad podrobil zdrcující kritice nákup ochranných pomůcek, většinou čínské provenience, ministerstva vnitra a zdravotnictví. Oba resorty podle NKÚ nespolupracovaly, nesdílely informace o cenách a uzavíraly smlouvy s dodavateli, aniž si je prověřily. „Výsledkem jsou podmínky nevýhodné pro stát,“ uvádí zpráva.

Ani napjatá situace nouzového stavu nemůže omluvit nevysvětlitelné plýtvání penězi daňových poplatníků a zanedbání kvality dovážených respirátorů a roušek pod kontrolou česko-čínské komory neblaze proslulého lobbisty Jaroslava Tvrdíka.

Ministerstvo vnitra například nakupovalo respirátory FFP3 za cenu od 60 do 422 korun za kus, aniž uvedlo marže jednotlivých dodavatelů. Hamáček tvrdí, že si jeho resort nechával všechny dovážené výrobky testovat u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, kontroloři NKÚ však došli k jiným závěrům.

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček startuje krajskou volební kampaň 2020 (ČTK)

Polovina nekvalitních respirátorů

Podle NKÚ vnitro spoléhalo na to, že dodavatelé dovezou pomůcky s platnou certifikací pro trh EU, a často neověřovalo jejich kvalitu. „Při dodání ochranných pomůcek pro ministerstvo vnitra ve většině případů certifikát kvality předložen nebyl,“ zjistil úřad.

Kontroloři prověřili část objednávek, 28,3 milionu respirátorů za 1,8 miliardy korun, z nichž 13,3 milionu vzorků (47 procent) testům nevyhovělo. Takto flagrantní zanedbání kvality ochranných pomůcek mohlo ohrozit zdraví tisíců lidí.

Policie má v pravomoci vyšetřovat trestnou činnost, nikoli suplovat práci hygienických stanic. Pochybný vládní byznys zaslouží nejpřísnější přezkum, což bude možné patrně až po volbách. Nelze policejně šikanovat běžné občany, a současně nechat bez povšimnutí skandální poměry v resortech vnitra a zdravotnictví.

Co dělají dříve velmi angažovaní vrchní státní zástupci Ivo Ištvan a Lenka Bradáčová? Není o nich slyšet. Nebo se také jako vláda vymlouvají na koronavirus?

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články