Hamáček přiznal chyby vlády, připodobnil Česko k potopení Titaniku a oznámil prodloužení stavu nouze

Eric Drooker

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) otevřeně přiznal, že na eskalaci epidemie se podepsaly konkrétní chyby české vlády. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce potvrdil, že bylo chybou, když během léta nebyl aktualizován pandemický plán a nesešla se Ústřední pandemická komise, jež by vyhodnotila hrozící rizika. Hamáček také uvedl, že vážná situace povede vládu k tomu, aby opakovaně požádala poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu.

Během debaty o zodpovědnosti za rozšíření nemoci Hamáček řekl, že chyb, jež předcházely eskalaci nákazy v druhé vlně koronavirové epidemie, bylo více. Kupříkladu byl podle něj pozdě aktivován Ústřední krizový štáb. Za chyby vlády přitom nese podle Hamáčka vinu vláda jako celek.

Hamáček již dříve podpořil zřízení komise, která má vyšetřovat chyby, jež vedly k eskalaci nákazy. Na přímý dotaz moderátora Moravce vicepremiér uvedl, že i on sám se může ocitnout v síti vyšetřování takové komise. Navíc prozradil, že premiér Babiš přijal informaci o Hamáčkově podpoře pro zřízení vyšetřovací komise s nelibostí. Komise by měla vyšetřit, zda bylo možné eskalaci druhé vlny epidemie v září a říjnu včas předejít. Stát musí podle ministra vnitra vyhodnotit důvody vysokého počtu obětí.

Když chtěl ministr Hamáček vysvětlit smysl vyšetřovací komise, použil příměr s potopením Titaniku. Po této námořní katastrofě podle něj vznikly dvě vyšetřovací komise, jedna britská a druhá americká, a obě přispěly ke zvýšení bezpečnosti oceánské lodní dopravy. Hamáčkovi však bylo viditelně nepříjemné, když se ho Moravec zeptal, zda opravdu připodobňuje současnou českou situaci k potopení Titaniku.

Hamáčkova současná vyjádření a přiznání chyb jsou v ostrém rozporu s veřejným vystupováním premiéra Babiše, který ve svém pořadu Čau lidi opakovaně svaloval vinu za eskalaci epidemie na nezodpovědné chování občanů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]