Hamáček prohrál soud se Seznamem. Serveru bude muset zaplatit náklady řízení

Jan Hamáček (Evropská unie)

Jan Hamáček | FOTO: Evropská unie

Bývalý vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) definitivně prohrál soud se serverem Seznam Zprávy kvůli článku o své plánované cestě do Moskvy, kde měl využít tajné informace ohledně zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích k tomu, aby do Česka přivezl vakcíny Sputnik V. Seznamu bude muset zaplatit výdaje na soud, informuje server Seznam Zprávy.

Bývalý předseda sociální demokracie a ministr vnitra v Babišově vládě neuspěl se žalobou na majitele webu Seznam.cz a reportéry Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. Proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 5 se ve stanovené lhůtě neodvolal a rozsudek zamítající jeho žalobu jako neodůvodněnou je pravomocný.

(Týdeník FORUM)

„Vyhráli jsme! Hamáček definitivně prohrál se serverem Seznam Zprávy. Chtěl peníze, nakonec bude platit on. Ustáli jsme obrovský tlak, ať odkryjeme identitu našich zdrojů, a zároveň jsme u soudu prokázali pravdivost našich informací,“ napsal na sociální síť twitter šéfredaktor Jiří Kubík.

Policie zkoumala, zda by Hamáček cestou do Moskvy s tajnými informacemi o vrbětické kauze spáchal trestný čin. Vyšetřování probíhalo kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a vyzrazení utajovaných skutečností.

Po 14 měsících však policie případ odložila s tím, že se jednalo jen o stadium přípravy trestného činu. Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej pro Seznam Zprávy uvedl, že podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Hamáček podával žalobu kvůli článkům Seznam Zpráv o tom, že loni v dubnu chtěl v Moskvě využít tajné informace o zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích při jednáních o nákupu vakcín Sputnik V a domlouvání summitu ruského a amerického prezidenta Putina a Bidena v Praze. Informace reportérů označil za lež a požadoval desetimilionové odškodnění.

Kvůli pravomocnému rozsudku ale bude muset platit sám. Za žalobu totiž musel zaplatit soudní poplatek 100 tisíc korun, který nyní propadl státu. K tomu musí exministr vnitra zaplatit Seznamu do tří dnů náklady řízení ve výši 70 760 korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články