Hamáček se pustil do Vojtěcha. Lžete a strašíte, vzkázal mu ministr zdravotnictví

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (Tony Havlík / FORUM 24)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: Tony Havlík / FORUM 24

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se pohádali na sociální síti. Šéf sociálních demokratů tvrdil, že hnutí ANO plánuje redukovat nemocnice. To však šéf resortu zdravotnictví odmítl a Hamáčka obvinil ze lži a strašení lidí.

„Počty případů covidu rostou, ale ANO plánuje redukovat nemocnice. To je zlý sen! Jak návrat Julínka a pokus ODS zničit zdravotnictví,“ napsal na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. To si však ministr zdravotnictví nenechal líbit a na nařčení okamžitě reagoval.

„Šíříte lži. Jedná se o ucelenou koncepci nemocnic s urgentním příjmem, která zajistí dostupnou akutní péči ve všech regionech! Schválena byla už v roce 2019 a je na ní odborná shoda. Žádné nemocnice rušit nebudeme. Nestrašte lidi a příště si informace ověřte,“ vzkázal Hamáčkovi.

Hamáček reagoval na zjištění webu Seznam Zprávy, podle kterého ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nenápadně rozjíždí plán, který by se dal nazvat největší zdravotnickou reformou posledních dvaceti let. „Byla by určena minimální síť nemocnic, do níž patří ty, které se mohou například těšit na podíl z mimořádné evropské podpory v podobě 16,9 miliardy na lepší vybavení,“ tvrdí web.

S podobným plánem přišla před dvěma lety slovenská ministryně Andrea Kálavská. Na rozdíl od ní však Adam Vojtěch otevřeně neříká, že nemocnice, které nejsou na seznamu příjemců štědrých evropských dotací, hodlá utlumit.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Tehdejší slovenská ministryně navrhla minimální síť šestačtyřicet nemocnic. „Dáme jasná kritéria. Pokud jste malá nemocnice, budete muset provozovat internu, chirurgii, pediatrii, ARO, neurologii a gynekologii. Dokážete to zařídit? Pokud ne, můžete se změnit na nemocnici následné péče,“ vysvětlovala tehdy Kálavská. Nemocnicím, které projdou sítem, pak slíbila podporu, aby si zařídily takzvaný urgentní příjem. Její plán však nakonec po kritice zkrachoval.

Vojtěchovi lidé však podle Seznam Zpráv srovnání se Slovenskem odmítají. Říkají, že na rozdíl od slovenského vzoru se malé nemocnice nebudou utlumovat. „Pokud poskytují péči v souladu se zákony a zároveň je pro ně tato péče rentabilní, nemají se čeho obávat,“ prozradila Martina Čovbanová z tiskového odboru ministerstva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]