Hamáček se snaží zachránit ČSSD, straší školným a privatizací nemocnic

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Vládní sociální demokraté v neděli zahájili ostrou fázi kampaně před podzimními volbami do poslanecké sněmovny. Podle šéfa strany Jana Hamáčka půjde o nejdůležitější volby od roku 1989. ČSSD se však dlouhodobě v průzkumech pohybuje pod pětiprocentní hranicí důležitou pro vstup do sněmovny. I proto se zřejmě Hamáček rozhodl strašit voliče.

„Až se bude zavádět školné, poplatky ve zdravotnictví, prodlužovat odchod do důchodu nebo třeba privatizovat nemocnice, bude už pozdě volit ČSSD,“ prohlásil v neděli předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Že by však takové kroky některá z ostatních stran plánovala, v poslední době nezaznělo. Reakce na sebe proto nenechaly dlouho čekat. „Prosím na odkazy programu a stran, které tohle chtějí, ať to vypadá aspoň o trochu věrohodněji,“ komentoval Hamáčkova slova šéf lidovců Marian Jurečka. „Nikdo to nechce, ale strašit tím Honza může,“ doplnil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Aby nikdo neohrozil vaše životní jistoty“. Tímto heslem zahájili v neděli sociální demokraté kampaň. Představení proběhlo na dvoře Lidového domu za účasti několika desítek členů a příznivců. Objevil se například také bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek.

„Přišel jsem podpořit sociální demokracii, protože si myslím, že to potřebuje. Je to strana, kde jsem strávil velkou část svého života, a myslím, že má správný program, a teď jde o to, aby byla úspěšná, a věřím, že úspěšná bude,“ prohlásil expremiér. 

Úspěch je však nyní to poslední, co by někoho v souvislosti s ČSSD napadlo. Strana se totiž podle nejnověji zveřejněných volebních modelů do poslanecké sněmovny nedostane. Podle průzkumů by nepřekročila pětiprocentní hranici.

Ten od agentury Kantar CZ pro nedělní Otázky Václava Moravce dává sociálním demokratům 3,5 procenta hlasů. Ve čtvrtek zveřejněný model agentury STEM, který si nechala zpracovat televize Prima, pak přisoudil ČSSD 4,6 procenta hlasů.

„V ostatních průzkumech jsme na tom lépe a musí se vzít v úvahu, že je tady 35 procent lidí, kteří nevědí, koho volit. A myslím, že jsme ukázali, že je spousta důvodů proč volit sociální demokracii,“ reagoval na výsledky Hamáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]