Hamáček se v senátu popáté omluvil z výslechu k Vrběticím. Nepovažuje ho za nutný

Jan Hamáček (Úřad vlády ČR)

Jan Hamáček | FOTO: Úřad vlády ČR

Ministr vnitra a vicepremiér  Jan Hamáček (ČSSD) znovu nepřijde na zasedání bezpečnostního výboru senátu, který se stejně jako policie zabývá okolnostmi jeho zrušené cesty do Moskvy v době, kdy vláda oznámila zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích. Hamáček se z jednání omluvil už popáté. A z jeho vyjádření vyplývá, že celou kauzou senátorům nejspíš nehodlá vysvětlit vůbec, ani v budoucnu.

„Bohužel musím v záležitosti projednávaného bodu 6) ‚Vrbětice a dopady na bezpečnost České republiky‘ opakovaně konstatovat, že nemohu, a to z důvodu probíhajícího vyšetřování, sdělovat žádné informace, a proto se jednání výboru nezúčastním,“ napsal Hamáček do omluvenky, kterou zaslal 10. září do senátu a z níž cituje portál iRozhlas.cz.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost řešil poprvé okolnosti Hamáčkovy zrušené cesty do Moskvy už v dubnu. Tehdy odsud ministr vnitra odešel dřív, protože se nejednalo v uzavřeném režimu. Poté se ze zasedání šéf ČSSD čtyřikrát omluvil, nyní přišla v pořadí pátá omluvenka. „Odešel nám uprostřed věty s tím, že jsme nezabezpečili místnost. A když jsme ji zabezpečili, tak už se k nám nikdy nevrátil,“ uvedl předseda senátního výboru Pavel Fischer, podle kterého se navíc Hamáček omlouval i tím, že nemá čas, až později začal jako důvod zmiňovat probíhající vyšetřování.

Fischer se ale nevzdává a hodlá Hamáčka zvát dál, protože si myslí, že by měl senátorům celou záležitost objasnit. „My nejsme detektivní kancelář. Naším úkolem je parlamentním způsobem kontrolovat vládu. A pokud si na sebe dobrovolně vezme druhý resort, tedy zahraničí, má dvojí odpovědnost. A musí mít taky dvojí kontrolu,“ má jasno senátor.

Jenže podle toho, co ministr vnitra napsal iRozhlasu, nehodlá do senátu k Vrběticím přijít vůbec. „Veškeré odpovědi týkající se Vrbětic jsem sdělil příslušným výborům sněmovny i vyšetřovatelům policie,“ uvedl v SMS zprávě. Současně dodal, že vláda podléhá kontrolní pravomoci sněmovny, nikoli senátu. Na doplňující dotaz, zda to znamená, že za kolegy z horní komory parlamentu k Vrběticím nepřijde vůbec, vicepremiér reagoval, že k tomu nevidí důvod.

Naplánovanou cestu do Moskvy, která byla zrušena po odhalení údajného zapojení ruských agentů do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích, na policii šéf ČSSD vysvětloval minulý týden. Co přesně vyšetřovatelům ke kauze řekl, ale Hamáček odmítl blíže specifikovat. Podle portálu Seznam Zprávy chtěl ministr jet do Moskvy proto, aby zde vyměnil informace o vrbětické kauze za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček nicméně tuto verzi událostí kategoricky popřel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]