Hamáček ukázal prstem na extremistu Okamuru, na jedno extrémně důležité jméno však úplně zapomněl

Andrej Babiš a Tomio Okamura. (ČTK)

Andrej Babiš a Tomio Okamura. | FOTO: ČTK

Ministerstvo vnitra pod vedením Jana Hamáčka připravilo zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území ČR za rok 2020. A bude pořádně veselo, protože v pondělí projedná tuto zprávu vláda pod vedením premiéra a nového lídra volebního boje proti cizákům všeho druhu Andreje Babiše. Zpráva totiž není až tak zajímavá v tom, co říká, ale především v tom, co neříká a proč to ani říkat nemůže.

Na první pohled byla nejvýznamnějším hráčem na primitivním trhu xenofobie a nesnášenlivosti Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. „Ve světle trvalých úspěchů hnutí SPD a pokračujících neúspěchů jiných subjektů začíná řada příznivců tohoto spektra, kteří dříve zaujímali vůči Tomiovi Okamurovi rezervovaný až kritický postoj, měnit názor,“ dodává zpráva.

Hamáček a jeho tým zřejmě ani netušili, jak se tato apokalyptická prognóza stane už brzy realitou. Elektorát SPD se totiž stal atraktivním zbožím pro marketingové a politické zájmy ANO a zejména Andreje Babiše. O vítězi podzimních parlamentních voleb může rozhodnout každý jeden hlas a průzkumy veřejného mínění signalizují těsné rozestupy mezi Piráty – STAN, ANO a koalicí SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL).

Ivan Bartoš a Petr Fiala (ČTK)

Protože ANO je populistické a autoritářské hnutí, není pro něj podstatný program, konzistentní vize a strategie v politické, ekonomické a společenské oblasti pro volby 2021 (taky ani neexistují). Stojí a padá na vyjádřeních svého stranického šéfa a premiéra. A protože Babiš potřebuje lehce a rychle získat nové hlasy, musí krást dlouholeté teze extremistického hnutí SPD (migrace, anti Brusel a EU, české národní zájmy) a vymezovat se tak vůči svému největšímu nepříteli, kterého spatřil v Pirátech. SPD je pro Babiše snadný protivník. Toto hnutí je odsouzeno do pasivní opoziční role, která apeluje na nejnižší emoční pudy českého maločlověka, ale nikdy nic neprosadí ze svého programu. Okamurovi to vadit nemusí, jemu stačí finanční příspěvky ze státní kasy, ale tuhle politickou impotenci SPD může dokonale využít Babiš.

Vtahuje tak volební kampaň do nejnižšího politického suterénu. Lídr ANO však využije skutečně všechny nástroje, které mu umožní přežít a zvítězit. Tak zní jasné zadání z Pražského hradu, který využije všechny ústavní a mimoústavní páky na to, aby Babiš byl klíčovým hráčem při kreslení povolební mocenské mapy v Česku.

Je úplně jedno, zda je Babiš skutečně přesvědčený xenofob a nacionalista, protože z této odporné, nehumánní a virtuální agendy se snaží udělat stěžejní volební téma, aby mohl mobilizovat starší lidi a venkov. Tuneluje tak voličskou základnu SPD, KSČM a částečně ČSSD, aby tento potenciál mohl dokonale kapitalizovat při povolebních jednáních. Lidi pro Babišovy (ne)legální migranty a multikulturní Brusel nesmí vidět na dotační podvody, bezprecedentní konflikt zájmů nebo 30 tisíc obětí nezvládnuté pandemie v Česku.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Pokud jde o zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území ČR za rok 2021, musí v ní mít trestně stíhaný premiér a oligarcha Andrej Babiš extrémně důležité a  „čestné“ místo. Už není jenom jediným vyšetřovaným předsedou vlády, jehož kšefty, podvody a majetkovými spekulacemi se musí ostudně zabývat celá Evropská unie, ale stává se nejnověji smutným premiantem xenofobie a nesnášenlivosti, který se neštítí cílit na ty nejnižší lidské pudy a emoce ve snaze rozdělit zemi a ostatní politické strany, aby byl první mezi slabými a slabšími.

Budoucí český premiér a prezident Miloš Zeman používal v 90. letech slovní spojení „spálená země“ jako lehce naučitelný bonmot pro cestu z opozice do vlády. Jeho učenlivý žák Andrej Babiš je připraven tu jistou zemi rozdělit i spálit jenom proto, aby mu mohla nadále sloužit i po volbách. A to už není zpráva o extremismu, nýbrž tragická zpráva o stavu celé české společnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]