Ačkoli se ČSSD původně připojila k požadavku opozičních stran, aby stanovisko vlády k auditu Evropské komise nezpracovávali ministři ANO, dopadlo to jako vždycky. Jan Hamáček oznámil, že reakci budou připravovat úředníci dotčených rezortů. Fakticky tak zůstane pod kontrolou Agrofertu.
[ctete postid=“252927″ title=“Premiér nic nepochopil. Jeho reakci na audit ke střetu zájmů nikdo neuvěří“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Babiš-silné-Česko-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš se dostal do zapeklité situace. Je podezřelý z porušování zákonů o “ permalink=“https://forum24.cz/premier-nic-nepochopil-jeho-reakci-na-audit-ke-stretu-zajmu-nikdo-neuveri/“]252927[/ctete]
Už nyní je možné vyslat Evropské komisi signál, že odpověď české vlády bude garantovat okruh lidí, který je podezřelý ze střetu zájmů a rozsáhlých machinací s evropskými fondy ve prospěch Agrofertu. Tento vývoj se dal očekávat, vždyť Andrej Babiš a celý jeho ansámbl běží doslova o život. Přesto je zarážející, jak snadno šéf ČSSD znovu vycouval z původních prohlášení, dávajících jistou malou naději, že si jeho strana konečně uvědomuje vážnost situace.
Stát jsem já
Vše se odvíjí od první reakce šéfa ANO krátce poté, co ho zastihl výbušný audit. „Je to všechno vylhané a absolutně nepřijatelné. Za Českou republiku budeme dávat stanovisko, určitě to budeme odmítat, protože to není pravda,“ prohlásil, aniž zprávu viděl, a tím nastavil svému týmu zadání.
Premiér tak trochu připomíná Ludvíka XIV. a jeho proslulý výrok „stát jsem já“. Do věhlasného Krále Slunce má sice hodně daleko, ale možná tak opravdu uvažuje. Vždyť chce stát řídit jako firmu, kterou si přivlastnil, a jak se nyní v naturalistických dějstvích ukazuje, ždíme jej, co to dá.
První reakce koaliční ČSSD vypadala nadějně. Situaci označila za vážnou a připojila se k demokratické opozici, která se shodla na několika požadavcích: zveřejnění kompletní zprávy Evropské komise, úplné zastavení proplácení rizikových dotací Agrofertu, projednání této věci ve sněmovně.
Budeme na tom trvat
Čtvrtý bod označil předseda sociálnědemokratického klubu Jan Chvojka z hlediska jeho strany za zásadní. Týká se zpracování připomínek vlády k auditu, na které jsou vyhrazeny zhruba dva měsíce. Poté bude zveřejněno definitivní rozhodnutí Evropské komise s příslušnými dopady na Českou republiku.
„My budeme trvat na tom, že by nebylo dobré, aby odpovědi na tuto zprávu byly v rukou jakéhokoli člena vlády za hnutí ANO, ale aby příprava této odpovědi Evropské komisi byla v rukou člena vlády nominovaného za ČSSD,“ řekl Chvojka ve sněmovně v den zveřejnění prvních informací o auditu.
„Jedině tak můžeme předejít různým debatám, zda dané ministerstvo, které má odpovědět, není ve střetu zájmů, protože hlava strany, která má dané ministerstvo, je podezřelá z věcí, o kterých se tady bavíme,“ dodal.
„Já věřím, že média už nebudou psát, že ČSSD se nevyjadřuje, že nemá názor, protože my jsme ten názor řekli mými ústy jasně,“ uzavřel předseda poslaneckého klubu.
Odpovědní úředníci
Jenže po jednání vlády bylo všechno jinak. Názorový obrat oznámil samotný Hamáček.
„Na zpracování se nebudou podílet žádní ministři, odpovědi zpracují úředníci příslušných rezortů a schválí ji Národní orgán pro koordinaci,“ uvedl. Útvary tohoto orgánu spadají pod ministerstvo pro místní rozvoj, řízené Klárou Dostálovou, nominovanou ANO. Dalším odpovědným rezortem je ministerstvo financí Aleny Schillerové, zastupující stejné hnutí.
Požadavek, aby stanovisko vypracovaly úřady nespravované hnutím ANO, označil Babišův ministr životního prostředí Richard Brabec za absurdní. „To dělají úředníci. Ti úředníci jsou za to odpovědni,“ zdůraznil a odmítl, že by byli pod nějakým tlakem.
Jako marketingová legenda to zní hezky, ale realita leží kvůli zjištěním auditorů jinde. Jelikož existuje vážné podezření, že by někteří „odpovědní úředníci“ mohli porušovat zákon, a první kroky v tomto směru chce učinit i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, lze celkem oprávněně pochybovat o jejich objektivitě.
Navíc si budou vědomi toho, že na jejich bedrech leží nejen osud celé vlády, ale i premiérova holdingu, jehož zadlužení loni dosáhlo rekordní výše 35 miliard korun. Kdo z nich by v takové situaci riskoval existenční ohrožení, či dokonce kriminál?
Podvody v Brabcově Lovochemii
Pokud nyní ministr Richard Brabec tvrdí, že jsou v auditu závažné chyby, nelze se mu příliš divit. Mezi problematickými případy jsou dotace v rámci jeho rezortu pro podnik Lovochemie, kde navíc v minulosti působil jako generální ředitel. Brabec se tak ocitá dokonce ve dvojím konfliktu zájmů.
Kauza Lovochemie přitom patří mezi nejkřiklavější. Tato chemička dostala v letech 2016 a 2017 investiční dotace v celkové výši 204 miliony korun v době, kdy čelila propadu zisku. 50 milionů z těchto dotací šlo z programu pro inovace na uplatnění výzkumu pro nový postup při výrobě dusíkatých hnojiv.
Dopadlo to ale jinak. Lovochemie při vývoji nevyužila spolupráce s univerzitním sektorem ani nezapojila vlastní výzkumné oddělení, jak stanovily dotační podmínky. Použila už zaběhnutý postup v jiné firmě skupiny Agrofert, slovenské chemičce Dusľo Šala. O inovaci tak není možné hovořit, navíc došlo k manipulacím s posudky, na jejichž základě žádala Lovochemie o dotaci. Co může Brabec říkat jiného?
Díky za každé ráno
Samozřejmě se dá očekávat, že kooperovat na těchto stanoviscích bude více či méně neformálně Agrofert a jeho postižené firmy. Evropská komise zatím požaduje vrácení 451 milionů korun. Co je ale ještě horší, kvůli přetrvávajícímu střetu zájmů premiéra se může holding z hlediska čerpání dotací octnout na suchu.
[ctete postid=“252792″ title=“Babiš šíří mýty a dezinformace kolem auditní zprávy. Situace je vážná“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Babiš-střet-zájmů-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš považuje nepříznivé závěry auditní zprávy Evropské komise za lživou “ permalink=“https://forum24.cz/babis-siri-myty-a-dezinformace-kolem-auditni-zpravy-situace-je-vazna/“]252792[/ctete]
Závěry auditu, který požaduje vrácení 100 procent problematických dotací, jsou natolik závažné, že si lze podle dosavadních zkušeností jen stěží představit, že by se finální zpráva zásadněji lišila. A to ještě dorazí druhá část auditu týkající se zemědělských dotací, kde lze očekávat podobné problémy.
Premiérovi a jeho týmu ministrů a „úředníků“ v dresu Agrofertu nezbývá nic jiného, než závěry auditorů napadat a vytvářet dojem rozsáhlého mezinárodního spiknutí. Dost možná tomu část veřejnosti zase uvěří, což však nezmírní akutní nebezpečí, v němž se Andrej Babiš a celé jeho impérium ocitá.
S ním se veze i Jan Hamáček. Situace je u nás velmi nestandardní, a proto měl trvat na tom, aby garanci za konečné výstupy nenesli členové vlády za hnutí ANO, schovaní za úředníky, jinak česká reakce nedává smysl. V politice přežívá metodou „díky za každé ráno“. Jako by se už definitivně rozhodl sociální demokracii potopit, a to i za cenu vlastního zesměšnění.