Hamáček vycítil, že Babiš slábne, a dělá ramena. Jeho snaha zakrýt vlastní vinu je trapná a zbabělá

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Ministr vnitra a šéf (sic!) Ústředního krizového štábu Jan Hamáček v rozhovru pro Seznam Zprávy řekl, že by podpořil vznik parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala pochybeními souvisejícími s katastrofickým průběhem druhé vlny koronavirové pandemie v České republice. Předseda vlády Andrej Babiš kontroval, že podobný nápad nechápe. My ho tedy chápeme, od Hamáčka to ale zase zní jako trapné dělání ramen poté, co se od premiéra roky nechal ponižovat, a nyní se cítí na koni.

Poté, co druhá vlna odezní, tak by za mne bylo nejčistší se v poslanecké sněmovně dohodnout a udělat vyšetřovací komisi, která by vyšetřila a ukázala, jak to bylo a nebylo,“ prohlásil Hamáček, který v předchozích částech rozhovoru jasně naznačoval, že mu „někdo“ házel klacky pod nohy a nechtěl jej pustit k rozhodování. Kdopak asi, to už víme od jarních měsíců, kdy stejnému „někomu“ trvalo dva týdny, než vůbec Ústřední krizový štáb spustil, aby náhodou nepřišel o své místo před televizními kamerami.

Sídlo mediální skupiny Mafra v Brně (ČTK)

„Mě překvapuje, že to navrhuje pan Hamáček, který byl u všech rozhodnutí vlády, na všech radách pro zdravotní riziko. Kdyby to navrhla opozice, tak tomu rozumím,“ okomentoval podle serveru Novinky.cz Babiš. Předsedu vlády ostatně dlouhodobě překvapuje kde co, a když se to týká demokratických mechanismů, je v šoku takřka permanentně ode dne, kdy zjistil, že civilizovaný svět vůbec nefunguje stejně jako Agrofert.

Nejprve se pojďme podívat na pana Hamáčka. Tento člověk, který zrušil všechny původní podmínky, za nichž chtěl (ne)vstupovat do Babišovy vlády, a nechává sebou zametat, jak jen to jde, nyní vidí, že Babiš slábne. Všichni viděli, že je to jen chaotik naprosto neschopný krizového řízení, a faktem je, že Hamáček vedle něj působil jako příčetný a občas i rozhodný vůdce. Skutečnost je ovšem také taková, že ministr vnitra prostě v mnohém nebyl Babišovi schopen čelit, a ten tak mohl vlastním rozhodnutím měnit navržená opatření. Jistě, to premiér vydával špatné rozkazy, ale je Hamáčkův problém, že se neuměl ohradit. Snaha vyvinit se z toho je trapná a zbabělá.

FORUM 24 (archiv)

Dále se ukazuje, že unavený a vystresovaný Babiš má strach. Proto se v MF DNES objevují stohy oslavných článků a zároveň shazování konzervativní koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. To je totiž další nepříjemná věc, která premiéra potkala. Evropská komise navíc stále trvá na tom, že je ve střetu zájmů. Evropský parlament chce zastropovat dotace. Koronavirová pandemie nekončí a pět tisíc pro důchodce nevypadá jako dostatečný úplatek, preference prostě a jednoduše padají.

Jsou to pro pana premiéra smutné dny. Ale směšný Hamáček na tom získá asi tolik bodů jako na červeném svetru. Žádné. Sociální demokracie skončila bez ohledu na to, že se jejímu předsedovi dočasně zvýšilo sebevědomí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner