Hamáček ztratil veškerou důstojnost, už je zase Babišovým sluhou

ČTK

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Na internetu se objevila „reklama“ na rohožku s logem ČSSD za pár korun. Přesně to vypovídá o situaci, v níž se nyní nejstarší demokratická strana u nás nachází. Kvůli jedinému muži, svému předsedovi Janu Hamáčkovi. Z mistra kompromisů se totiž stal odborník v koření se silnějším, tedy všem.

Současný šéf ČSSD je nejslabším článkem celé strany. Nedokáže si prosadit svoje, když na něj někdo zatlačí, začne couvat a rád dává trapná ultimáta. Na nich ve výsledku ani netrvá a pro politiky z ostatních stran i kolegy ze sociální demokracie se stal směšnou figurkou.

Mnozí vzpomínají na Bohuslava Sobotku, jiní by si v čele strany přáli Milana Chovance. U radikálnějších členů a podporovatelů ČSSD zase bodují i Jaroslav Foldyna nebo Jiří Zimola. Všichni totiž tuší, že „pod Hamáčkem“ směřuje partaj do politického hrobu a příští parlamentní volby už by mohly znamenat loučení s poslaneckou sněmovnou.

Facebook A. Babiše

Hamáček občas mívá tendence ukázat, že se změnil a po boku Andreje Babiše zdrsněl a dostal i trochu odvahy. Jedná se však pouze o jeho zbožné přání, které je vždy rozcupováno na kusy v momentě, kdy se setká s politickou realitou.

Ta už roky ukazuje, že je současný vůdce socialistů nejslabším ze slabých a ve vrcholné politice bude vždy v pozici toho, kdo poslouchá cizí příkazy. Je proto zcela nepochopitelné, že se jeho spolustraníci stále nemohou odhodlat mu dát sbohem. Přitom, když se podívají, co za celou dobu, kdy přivedl ČSSD do vlády, nebo spíš pod vládu Andreje Babiše, dokázal, nebyly by to veselé počty.

Když se k tomu ještě přidá, že sociální demokracie naprosto ztratila jakýkoliv třeba jen náznak vlastního názoru a pouze kopíruje to, co vidí kolem sebe, je to smutné. Třeba před minulými volbami se ČSSD pokusila napodobit marketingové trumfy hnutí ANO a se zlou se potázala. Nikdo totiž moc nevěřil přirozenosti profesionálních politiků v situacích, které jim moc neseděly. Jedním za všechny byl tím nedůvěryhodným třeba Lubomír Zaorálek ve člunu nebo držící na ruce dravého ptáka. Zkrátka, tyto věci umí dělat a prodat jen Babiš a když dva dělají totéž, není to totéž.

Když se nepodařilo ANO porazit, alespoň se ČSSD připojila do vlády s ním. Hamáček totiž nepochopil, že on se skutečně nemůže stát Babišovým krotitelem a v kabinetu je společně se svými ministry jen jako přívěsek. Premiér si totiž nemohl dovolit nahlas přiznávat spolupráci s SPD, a proto byl potřeba „užitečný idiot“.

Twitter

Tuto roli hrají sociální demokraté dodnes. Nejlepším je v ní bezpochyby Jan Hamáček. Nechal prezidenta, aby si nadiktoval ministry, kteří mu nevadí. Babišovi zase umožnil, aby si všechny úspěchy připsal na své konto, a přitom z šéfa ČSSD průběžně dělal „nazdárka“.

Teď už je Hamáček tak zoufalý, že půjde na rozhovor i k Soukupovi. Přitom právě majitel TV Barrandov si z něj dělal minimálně půl roku legraci a ukazoval na jeho neschopnost. Hamáček ovšem ztratil už i poslední kousky cti a je mu jedno, kde se ztrapní. Horší, než teď už to totiž být nemůže.

Předseda ČSSD může být hodný chlap, může umět žonglovat s osmi pomeranči nebo dokázat vysvětlit teorii relativity, ale na funkci, kterou zastává, nemá. Ve straně nedokázal oddělit zrno od plev a sám se viditelně trápí. Zřejmě potřebuje vedení a to si mylně našel v Andreji Babišovi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner