Hamáčkovi nejde o naši zemi. Opozice se pustila do šéfa ČSSD kvůli ministrovi zahraničí

Předsedové opozičních stran (Veronika Rejmanová)

Předsedové opozičních stran | FOTO: Veronika Rejmanová

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se zatím nerozhodl, zda nahradí odvolaného Tomáše Petříčka na postu šéfa resortu zahraničí. Nabídku místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD) označil za danajský dar. Opozice dění okolo ministra zahraničí zkritizovala. „Odvolat ministra a nemít vyřešeno, kdo za něj povede ministerstvo, tomu říkám zodpovědná politika,“ reagoval například předseda lidovců Marian Jurečka.

Jako šéfa diplomacie si přeje současného ministra kultury Lubomíra Zaorálka předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Zaorálek se ale podle svých slov necítí na to, aby svůj resort opustil. „Jsem člověk, který se nikam necpe. Pokládám za rozumné pokračovat, kde jsem začal,“ řekl na úterní tiskové konferenci. Nabídku vést ministerstvo zahraničních věcí označil za danajský dar.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by při odvolávání ministrů bylo dobré mít za něj domluvenou náhradu. „To ale neplatí, když je odvolání směsí osobní pomsty a požadavku Hradu. Pan Hamáček ukázal, že mu nejde o naši zemi,“ prohlásila. „Nedivím se panu Zaorálkovi, že nechce být pěšcem, kterým táhnou jiní. Snad mu tenhle postoj vydrží,“ doplnila šéfka TOP 09.

„Celá ta dnešní tiskovka Lubomíra Zaorálka na mě působí jako trapné divadlo. Je totiž velmi divné, že Zaorálek zkritizoval nastavenou diplomacii Hradu, kvůli jejíž kritice skončil Tomáš Petříček, a současně je pro Zemana v čele resortu stravitelným,“ napsal po tiskové konferenci Zaorálka europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Lubomír Zaorálek (ČSSD) (ČTK)

„Vládní změny mají v ČSSD evidentně promyšlené a evidentně přítel příteli věří. Odvolat ministra a nemít vyřešeno, kdo za něj povede ministerstvo, tomu říkám zodpovědná politika! Pardon, tady vlastně nejde o zodpovědnou politiku, ale o přání Hradu,“ reagoval na twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Nezastávám se ministra Petříčka, jako se nezastávám žádného Babišova ministra. Ale obviňuji Vás, předsedo Jane Hamáčku, z poškozování zájmů ČR pro partikulární a malicherné partajní čachry. Odvolat ministra zahraničních věcí a nemít adekvátní náhradu je politický zločin. Vám na naší zemi nezáleží,“ vzkázal Miroslav Kalousek (TOP 09).

Podle občanských demokratů vicepremiér Jan Hamáček konspiroval tak hluboce, že o svém plánu zapomněl říct dalším aktérům tohoto plánu. „Gratulujeme,“ vzkázala ODS. „To, co vyvolal Jan Hamáček, připomíná frašku, které se ale nemůžeme smát. Odvolal ministra zahraničí, aniž by měl potvrzeno, že jím vybraný nástupce Lubomír Zaorálek funkci přijme. A ministr Zaorálek místo jasného rozhodnutí potopil svého kolegu Jana Birke, který jej měl nahradit,“ doplnil místopředseda strany Martin Baxa.

Podle šéfa občanských demokratů Petra Fialy jde o neuvěřitelný hazard s českou zahraniční politikou. „Odvolat ze dne na den ministra zahraničí a nemít nástupce. Komu to slouží? Prosazování zájmu ČR určitě ne,“ napsal na twitteru.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan vzkázal, že vláda ignoruje autentickou pozici zahraniční politiky. „Jen ukazujeme, že nás to nezajímá. Zahraniční agendu dáváme solitérům ze Strakovy akademie či Hradu,“ uvedl a označil to za nebezpečné. K Hamáčkovu kandidátovi na ministra kultury Janu Birkemu (ČSSD) řekl, že je kvalitním starostou Náchoda. „Já jako bývalý starosta Kolína bych ale nebral tuto funkci jako kvalifikaci být ministrem kultury. To má být člověk, který má na kulturu vazby,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]