Případný postup izraelské armády do Rafáhu by mohl mít za následek desítky tisíc mrtvých a zraněných, prohlásilo v sobotu podle agentury AFP radikální palestinské hnutí Hamás. Město Rafáh se nachází na samém jihu Pásma Gazy u hranice s Egyptem a před boji na severu se tam za čtyři měsíce války mezi Izraelem a Hamásem uchýlil přes milion civilistů. Počet obětí konfliktu na palestinské straně za tu dobu podle aktuální bilance úřadů ovládaných Hamásem překročil 28 000, dalších téměř 68 000 Palestinců bylo zraněno.
„Varujeme před katastrofou a masakrem, které by mohly skončit desítkami tisíc mučedníků a zraněných,“ uvedlo ve zprávě islamistické hnutí s tím, že z možných následků činí odpovědnou „americkou administrativu, mezinárodní společenství a izraelskou okupaci“. Spojené státy či Evropská unie klasifikují Hamás jako teroristickou organizaci.
Podle zdravotníků a novinářů agentury AP, kteří jsou na místě, zahynulo v noci na sobotu při třech izraelských vzdušných úderech na obytné domy v Rafáhu nejméně 28 Palestinců, z toho deset dětí.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek nařídil armádě, aby připravila plán evakuace civilistů z Rafáhu před očekávanou „masivní“ pozemní invazí s cílem zničit zbývající jednotky Hamásu. Na rozdíl od předchozích izraelských tažení na města během této války, kdy armáda nařídila civilistům utíkat na jih nebo do bezpečných zón, však nyní nezůstala na území tohoto úzkého pobřežního pásma žádná relativně nezasažená oblast a také humanitární organizace varují, že může přijít o život velké množství civilistů, píše agentura Reuters.
„Jakýkoli vpád Izraele do Rafáh znamená masakry, znamená zkázu. Město je zaplněno lidmi do posledního centimetru a nemáme kam jít,“ řekl Reuters 35letý Razík Saláh, který do Rafáhu utekl na začátku války se svou ženou a dvěma dětmi z jejich domu ve městě Gaza na severu pásma.
Izrael kvůli očekávané operaci v Rafáhu čelí nebývalé mezinárodní kritice, před akcí s „nedozírnými regionálními důsledky“ varoval nejen generální tajemník OSN António Guterres, ale také Bílý dům. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková řekla, že v případě izraelské pozemní ofenzivy do Rafáhu by se naplnil avizovaný scénář humanitární katastrofy. Zopakovala, že Izrael má právo na sebeobranu proti teroru Hamásu, ale musí to dělat tak, aby co nejvíce mírnil utrpení civilního obyvatelstva.
Před „extrémně nebezpečnými důsledky“ případné ofenzivy v Rafáhu v sobotu varovala také Saúdská Arábie. Její ministerstvo zahraničí v prohlášení „kategoricky odmítlo a rozhodně odsoudilo“ plány na „nucené vysídlení“ statisíců civilistů, kteří do této oblasti museli uprchnout před „brutální izraelskou agresí“. Podle Saúdské Arábie je také třeba v této věci neprodleně svolat schůzi Rady bezpečnosti OSN.
Válku v Pásmu Gazy, v němž na území menším než Praha žije na 2,3 milionu Palestinců, Izraelci vedou v reakci na přeshraniční teroristický útok Hamásu z loňského 7. října, při němž ozbrojenci na jihu Izraele pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 253 unesli. V celém Pásmu Gazy od té doby podle tamních úřadů již zahynulo 28.064 Palestinců, z toho 117 jen za uplynulý den. Údaje ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem zahrnují i zabité bojovníky hnutí, kterých je podle Izraele více než 10.000. Dalších 67.611 lidí bylo podle sobotní bilance zraněno, neznámé množství těl navíc zůstává pohřbeno pod sutinami domů.
Drtivá většina obyvatel úzkého pobřežního pásma musela během války opustit domovy, více než polovina z nich se nyní ukrývá právě v Rafáhu, kde se tak na malém uzavřeném území podle odhadů tísní ve stanech a provizorních přístřešcích na 1,3 milionu lidí, asi pětinásobek původního počtu.