Knihovna Jiřího Mahena v Brně zrušila jen několik hodin před jejím zahájením čtvrteční besedu aktivisty Petra Hampla. Hampl o tom píše: „Zakazovací akce měla podle všeho obvyklý průběh. Pár aktivních studentů sociálních věd se potřebuje zviditelnit, napíšou urážlivé e-maily a vedení knihovny se okamžitě podřídí.“
Knihovna to popírá. Případ naštval i protiimigrační a protiislámský spolek Naštvané matky.
Předsedkyně Eva Hrindová je znepokojena: „Opravdu má svoboda slova platit jen pro schválené postoje, které neodporují postojům určité skupiny obyvatel? Kdo bude určovat, které postoje jsou sympatické a které ne? Kdo bude určovat, co se smí a co nesmí.“
Hampl je zase nespokojen, že si prý jeho odpůrci o něm něco víc nezjistili.
Brněnská knihovna zrušení besedy se sociologem potvrdila.
Knihovna je neutrální, apolitické prostředí, odmítá tedy spojení s jakoukoliv politickou iniciativou či stranou. Zvláště nyní, v období před volbami do Evropského parlamentu, musíme být zcela nezávislí a aktivně se vyhýbat jakékoliv snaze o cizí propagaci,“ uvedla pro server Echo24 ředitelka knihovny Libuše Nivnická. Podle ní tu není souvislost s nějakou studentskou iniciativou. „Není to pravda, o této informaci knihovna nic neví. Jednalo se o krok vycházející pouze z vlastního uvážení.“
Petr Hampl se snad ani nemusí dožadovat, aby si o něm někdo něco zjišťoval. Jeho jméno je už taková značka, jako třeba Konvička nebo Tomio Okamura. Pokud na něj někdo nenarazil, bude to nejspíš tím, že se vášnivě nenapájí z kdejaké internetové stoky, což konec konců od pracovníků a pracovnic knihoven i očekáváme.
Hampl ovšem nevidí spiknutí jen ve studentských řadách. Sahá zřejmě až do kruhů ODS: „Žádný z tajemné množiny lidí, kteří moje vystoupení zakázali, nebyl schopen něco veřejně vytknout knize Prolomení hradeb, kterou jsem chtěl představit. Připomínám, že v Brně nevládnou Zelení, Piráti ani Žít Brno. V čele města stojí primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková z ODS.“ (magazin.panobcan.cz, 17. 5.)
Tak to už je vážné. Nová totalita, paní/pane!
Nebo tady, to už je přímo boj s nestvůrami kosmických rozměrů:
„Lid České republiky nemá právo kritizovat nebo dokonce odmítat nařízení globalistických struktur.
Zdrojem vší moci jsou globalistické struktury.
Lid České republiky nemá právo kritizovat nebo dokonce odmítat nařízení globalistických struktur.
Občanská práva mohou být libovolně přidělována a odebírána globalistickými strukturami.
V případě sporu mezi různými občany a skupinami občanů je dáno za pravdu vždy tomu, kdo stojí výše v globalistické hierarchii.
To je celé. Pokud nemáte chuť na revoluci, tak si zvykněte.“ (Euportal,cz, 7. 5.)
Musí to být hrozné se každé ráno probudit a hned pocítit tlak globalistických struktur. S tím by měl postižený co nejdřív něco dělat.
Současné demonstrace se mu také nelíbí. Je to výsledek plánované destrukce: „Neziskovkáři, redaktoři a aktivisté soupeří, kdo bude radikálnější. Každý z nich totiž potřebuje upoutat pozornost a vytvořit si tak lepší pozici v boji o granty a dotace. Když jeden vymyslí třetí pohlaví, další musí přijít se čtvrtým. Když jeden prosazuje změny pohlaví pro šestnáctileté, druhý musí přijít s dvanáctiletými. Když jeden mluví o ‚provinění bělochů‘, jiný musí vymyslet rovnou ‚bílou genocidu‘. Je to soupeření, které nikdy nekončí. Pokaždé je zapotřebí být radikálnější než všichni ostatní. A proti nim stojí politici a ředitelé, jejichž základním povahovým rysem je zbabělost. Kdyby to nebyli zbabělí intrikáni, nevyšplhali by až nahoru. Mechanismus výběru těch nejhorších funguje spolehlivě. Proto se předsedové stran ani předsedové správních rad neodváží aktivistům čelit. Nikdy nenajdou dost odvahy, aby je poslali do háje.“
Ale je tu naděje, jak se u něj můžeme též dočíst: „Lepšolidé udělali největší chybu od roku 1992, kdy havlisté sestavili Občanské hnutí a šli s ním do voleb proti ODS. Po více než dvaceti letech vstupuje totiž do tuzemské arény strana s tisíci lidových aktivistů.
V případě Klausů jsme vše viděli v přímém přenosu. Různí Šafrové, Fendrychové a jejich ještě bezvýznamnější nohsledi pokřikovali tak dlouho na Klause, až tím k smrti vyděsili Petra Fialu. V celém vedení ODS se pak nenašel nikdo, kdo by se osmělil zahájit racionální diskusi. Teď se utěšují, že vzniká strana potížistů, která nezíská víc než deset procent hlasů. Opět budou zklamáni. Po více než dvaceti letech vstupuje totiž do tuzemské arény strana s tisíci lidových aktivistů. Podobně jako v případě dvojice Bannon a Trump, která je změnila v USA, to zcela mění zavedená pravidla hry. Ti nejvychytralejší lepšolidé ostatně už řeší, jak se do nového projektu vetřít.“ (Euportal, 6. 5.)
Tak to by pro propagaci „myšlenek“ Petra Hampla mohlo stačit.
Knihovny jsou plné spisů různých podivínů, fanatiků a extremistů. Proč by ale měly ještě navíc být rejdištěm živých exemplářů takových zjevů, není úplně jasné. Hampl si své názory šíří všude možně. Konzervativně soudíme, že knihovny jsou seriozní instituce a političtí extremisté by se měli se svými žvásty realizovat někde jinde.