Hanba těm, kteří pozvali generála Lorence na akademickou půdu

Debata na FSV UK, které se účastnil Alojz Lorenc (Petr Blažek)

Debata na FSV UK, které se účastnil Alojz Lorenc | FOTO: Petr Blažek

Redakce deníku FORUM 24 obdržela od mediálního manažera a novináře Michala Klímy otevřený dopis, kterým reaguje na přítomnost vrcholného představitele potlačovacího aparátu komunistického režimu generála Alojze Lorence na diskusi se studenty Univerzity Karlovy. Zde je znění dopisu:

Otevřený dopis děkance Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Vážená paní děkanko,

na Vaší fakultě nedávno se studenty diskutoval generál Alojz Lorenc. Během komunistické diktatury byl generál Lorenc vlivnou osobou. Řídil Státní bezpečnost. Tu, která pronásledovala lidi s odlišným názorem, než byl ten povolený komunistickou stranou. Bez násilí tajné policie by režim nemohl existovat. Instrukce nedostávala jen od českých komunistů ale i přímo od KGB z Moskvy. Mezi prostředky práce příslušníků StB patřily nelegální odposlechy, nezákonné sledování, tajné otvírání pošty. Ty, kteří se jim dostali do rukou, týrali a nutili je, aby se přiznali k činům, kterých se nedopustili.

Nesměl jsem, vážená paní děkanko, vystudovat humanitní obor, protože Státní bezpečnost hlídala, aby se dětem těch, které pronásledovala, nedostalo takového vzdělání. Nejsem tedy vybaven k teoretické diskusi s vámi, ale snad se shodneme, že studium by mělo sloužit především k odhalování pravdy. Pomůže hledání pravdy generál Lorenc? Je snad ochoten podělit se s vašimi studenty o informace, jak fungovala organizace, kterou řídil? Jak pronásledovala nevinné občany, jak je vyhazovala z práce, zavírala do vězení a vydíráním získávala ke spolupráci? Jistěže ne. Víme přece, že činnost komunistické tajné policie relativizuje, popírá její zločiny a dokonce ji obhajuje. Diskuse s ním je z vědeckého pohledu bezcenná a z mravního pohledu vadná. Je urážkou nevinných obětí komunistické zvůle. Hanba těm, kteří generála Lorence na akademickou půdu pozvali.

Michal Klíma
Autor je novinář a manažer.
Text byl psán pro Deník, který jej ale odmítl zveřejnit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]