Harry a Meghan chtějí mít jen dvě děti a tak zachránit planetu. To přehánějí

repro video: townandcountrymag.com

Princ Harry. | FOTO: repro video: townandcountrymag.com

Několik měsíců poté, co princ Harry a Meghan, vévodkyně ze Sussexu, přivítali na světě svého novorozeného syna, sdělil princ nečekanou zprávu. Dvojice už nechce mít žádné další děti, referuje mj. The New York Times.

Vyšlo to najevo během rozhovoru, který měl s Jane Goodallovou, slavnou britskou badatelkou o primátech. „Dvě maximum,“ řekl vědkyni ohledně toho, kolik dětí by chtěli mít. Citát z rozhovoru byl zveřejněn v úterý a rozhovor má být zveřejněn v zářijovém vydání britského Vogue.

„Jsme jediný druh na této planetě, který si zřejmě myslí, že toto místo patří nám a jenom nám… měli bychom být schopni zanechat něco lepšího pro příští generaci,“ řekl princ.

Pár z královské rodiny tady dost vybočuje z tradice. Mít mnoho dětí v panovnických rodech znamenalo, že je možno zajistit posloupnost. Královna Viktorie měla devět dětí, královna Alžběta II. měla čtyři a každé z jejích dětí mělo dvě vlastní. Princ William a Kate, vévodkyně z Cambridge, mají tři děti.

Zdůvodnění, že pár bude mít jen dvě děti s ohledem na planetu, vzbudil i posměšné komentáře.

„Je to stejný Harry, který používá vrtulníky, aby se dostal z Londýna do Birminghamu a jehož manželka používá soukromé letouny celebrit, aby cestovala přes Atlantik?“ ptá se na Twitteru bulvární novinář Piers Morgan.

Volby počtu dětí je každého věc. Pokud ovšem Harry myslí své zdůvodnění vážně, vzbuzuje to otázky. Předně si nevybral úplně šťastné místo. Porodnost v Evropě není zrovna slavná. Pro pouhou reprodukci, aby populace neklesala, potřebujeme aspoň 2,1 dítěte na matku. V praxi to znamená na pár dvě děti, popřípadě tři, protože někteří lidé děti z různých a někdy neodstranitelných příčin nemají. Menší počet lidí by sám o sobě nevadil, vadí průměrné stárnutí populace, což vytváří problémy pro systém sociální péče. Ve Velké Británii byla fertilita v roce 2017 1,74 dítěte na matku. Tady přelidněnost skutečně nehrozí.

Od aristokracie pořád ještě část lidí čeká, že v něčem bude vzorem, když na to ti lidé mají čas a peníze. Královské rodiny rozhodně nejsou zatíženy nedostatkem, který by jim bránil děti opečovat a zajistit. Jak potom chtít vyšší porodnost od poddaných, když se na to nedbá už ani v palácích?

Asi by to měli Harry s Meghan ohledně zdůvodnění ještě zvážit. Dětí ať samozřejmě mají, kolik chtějí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner