Harry a Meghan se nevrátí k aktivnímu životu v královské rodině

Svatba prince Harryho a Meghan Markleové (ČTK)

Svatba prince Harryho a Meghan Markleové | FOTO: ČTK

Princ Harry a Meghan, vévodkyně ze Sussexu, informovali královnu Alžbětu, že se nevrátí jako aktivní členové britské královské rodiny, oznámil v pátek Buckinghamský palác. Následkem toho budou čestná vojenská jmenování a královské patronáty v držení vévody a vévodkyně ze Sussexu zrušeny a přerozděleny mezi aktivní členy královské rodiny, uvedl královský palác v prohlášení.

Královna „písemně potvrdila, že po odstoupení od činnosti královské rodiny není možné pokračovat v povinnostech a odpovědnosti, které jsou spojeny s životem ve veřejné službě“.

FORUM 24 (archiv)

„I když jsou všichni jejich rozhodnutím zarmouceni, vévoda a vévodkyně zůstávají velmi milovanými členy rodiny,“ dělil palác.

Pár odstoupil od oficiálních královských povinností v lednu 2020 a přestěhoval se do Severní Ameriky, což je pro příslušníky královské rodiny ojedinělý krok. Od té manželé zahájili vlastní mediální aktivity a tento týden oznámili, že se zúčastní rozhovoru s Oprah Winfreyovou . Je to jejich první taková debata od odjezdu z Londýna.

Mluvčí manželů v pátek řekl, že vévoda a vévodkyně ze Sussexu „jsou nadále oddáni své povinnosti a službě Velké Británii a celému světu“ a „nabídli svou trvalou podporu organizacím, které zastupovali, bez ohledu na oficiální úlohu“.

„Všichni můžeme žít životem ve službě. Služba je univerzální,“ dodal mluvčí. Oznámení přišlo jen pár dní poté, co pár prozradil, že čeká druhé dítě.

Princ Philip, královnin manžel a Harryho dědeček, je v současné době v londýnské nemocnici, což bylo označeno jako „preventivní opatření“ poté, co se necítil dobře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]