Hašek, Foldyna, Ovčáček. Ruské husy kejhají na poplach

Jaroslav Foldyna a jeho přátelé z Ruska (čtk)

Jaroslav Foldyna a jeho přátelé z Ruska | FOTO: čtk

Husa ruská je pastevní drůbež bez výrazného čela, s plochými prsy a dvojitým podbřiškem, píší znalci v chovatelské příručce. Ta sice neuvádí, v jakých škálách zmíněná drůbež kejhá, je-li potrefena, čerstvá zkušenost ale ukazuje na značně hlasitý a zlostný křik. Že jej nelze přeslechnout je pak zásluhou českého novináře Jakuba Kalenského. Odborník na boj s ruskou dezinformační kampaní a propagandou totiž zčerstva rozčísl pohodlí místních opeřenců v ruských líhních, když byl nejvyššími zákonodárci spojenecké země vyzván ke svědectví o ruské dezinformační kampani a vystoupil před americkým Kongresem.

()

Samotný fakt, že tam za nejvýše postaveného českého protagonistu kremelské propagandy označil Miloše Zemana, rozkejhal hned celé potrefené hejno. Realistická poznámka experta před kongresmany, že „pochází ze země, která má poněkud prokremelského prezidenta,“ a jiný výrok, že „je prokazatelné, že v několika případech šířil (Zeman) dezinformace kremelské propagandistické mašinerie“, je přitom navýsost elegantním opisem prezidentovy rozsáhlé kolaborace s Moskvou. Ruská propaganda v ústech a v činech hlavy státu je totiž vlastizradou na entou.

Sám Kalenský má přitom bohaté zkušenosti. Jen skončil s bojem proti ruským dezinformacím v expertní skupině EU East Stratcom, stal se expertem na fake news v Euroasijském centru amerického think-tanku Atlantic Council. Na serveru iRozhlas.cz pak přiblížil své působení jako šíření povědomí o dezinformačních kampaních. Spolu se svým týmem totiž „upozorňuje na místní agenty a nevědomé spolupracující nebo užitečné idioty, kteří šíří ruské dezinformace“. Pravdivými slovy o Zemanovi a veřejnou zmínkou o propagandistických aktivitách jeho stoupenců v ČSSD Michalu Haškovi a Jaroslavu Foldynovi včetně jejich kamaráčoftu s Putinovými Nočními vlky, ťal Kalenský rovnou do živého. Trefná poznámka, že socialista Hašek vystupováním s Nočními vlky přispívá k pronikání fake news a ruské propagandy do hlavního informačního proudu, exhejtmana očividně zaskočila. Lánský pučista, jedenáckrát přichycený při lži občanům v České televizi, politik s falešnou tiskovou mluvčí a náruživý stoupenec pomazaných hlav několika postsovětských republik, podřízených Kremlu, hned spustil v proruských Parlamentních listech povyk (sic!) o nadbíhání Sudetoněmeckému landsmanšaftu.Co má společného americký Kongres zrovna s landsmanšaftem ale neprozradil. Že jako okázalý sympatizant Putinova gangu Noční vlci, před kterým varují zprávy BIS i ministerstva vnitra, radí Hašek od května ausgerechnet ministru vnitra Hamáčkovi, je už hotový výsměch práci tajných služeb a lekce nedůvěryhodnosti západním spojencům republiky. Jeho úporná snaha zpochybnit kvalifikaci experta Kalenského je pak obzvlášť vypečeným kouskem . Pusu na špacír si tu totiž pouští provařený partajní bafuňář s podezřelým „doktorátem“z kontroverzní soukromé školy, která je navíc pod personálním vlivem  ČSSD. Proti absolventu filozofie a rusistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy s bezkonkurenční praxí v zahraničích institucích a jazykovou výbavou, ke které by Hašek nedoklopýtal snad ani ve snu. 

Pouze na ideologické floskule se zmohl i Noční vlk Foldyna. Militantní rusofil, jenž se producíruje s Putinovými motorizovanými propagandisty pod sovětskými symboly a portréty Stalina, člen kontroverzního  bratrstva Řádu sv. Konstantina a Heleny s bývalými estébáky, teď peskuje Kalenského ideovým nadhledem.„Podobní ‚bojovníci za lepší, nový svět‘ v minulosti nejčastěji sloužili k obveselení a je tomu tak i dnes, avšak v případech, kdy dostali do rukou skutečnou moc. dokázali napáchat ta nejodpornější zvěrstva….prostředkem proti tzv. fake news totiž nejsou ‚experti‘ a cenzura, ale logické uvažování a vzdělání“, říká politik s jediným zmíněným rokem vysokoškolského studia pravoslaví na Prešovské univerzitě. Bil’ak hadr. Že Kalenského nenávidí i nejvyšší český komunista Filip alias agent Falmer pak naopak uklidňuje. Stejně jako předstíraný údiv nad ruskou propagandou mezi nácky z parlamentních lavic SPD. Bodejť, ruské peníze nesmrdí.

I mezi trolly lze ale nalézt motivaci bez kupeckých počtů, zato s třídním zápalem a  ryzí láskou. Jak hluboká může být k Rusku, k Zemanovi a hlavně k sobě samému, ukazuje v konfrontaci s Jakubem Kalenským prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Narcistní mužik, jenž tráví pracovní dobu na Hradě ponejvíce smrští ujetých exhibicí na sociálních sítích včetně stylizovaných selfie (sic!) coby prezident republiky, teď hledá v mediální přestřelce s expertem na fake news další šanci ke zviditelnění a otcovskému pohlazení od zbožňovaného Miloše. Ovčáček rád provokuje. Čeho je moc, toho je příliš, velkohubé veřejné urážení každého, kdo zrovna neplane pro Zemana, Babiše, Kreml nebo Peking a označování expertního svědectví před Kongresem spojenecké země za „udání a vlastizradu“ může pak spíš, než k žalobě, vyprokovat leckoho z dotčených k  férovce mezi čtyřma očima. Politika není dívčí pokojíček za hradčanskými hradbami.

Pro zemi, jejíž premiér si mne veřejně ruce nad řetězovými maily, skrze něž ruská propaganda lehce manipuluje nemalou částí české populace bez kritického myšlení a jejíž prezident je okázalým vazalem Kremlu, jsou pěšáci boje proti dezinformacím a aktivní, pozorní občané skutečně poslední reálnou nadějí na její záchranu před společenskou sebevraždou a zánikem svobody a demokracie. Díky za Kalenského.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]