Hašek ve stínu hvězd. Lobbistka Mrencová „uměla“ Zemana i ministry

Printscreen: Stream.cz

Lobbistka Jana Mrencová v reportáži televize Stream.cz | FOTO: Printscreen: Stream.cz

Nesmrtelná teta. Pohádková přezdívka pro prolhanou intrikánku, protagonistku mravní mizérie s chorobnou ambicí vládnout, dnes ožívá v nejvyšších patrech jihomoravské politiky. Její mužskou variaci tu ovšem ztělesňuje sám republikový šampión ve sběru funkcí, zarytý noční vlk a vášnivý milovník postsovětské turistiky, hejtman Michal Hašek. „Nesmrtelný“ papaláš, který v televizi ostošest zatloukal lánský puč, zjevně přežije i další politický skandál. Vedle lží národu o zradě stranického šéfa, martýria s doktorátem ze Sládkovičova, podezřelých okolností kolem zpracování auditu na brněnské letiště známými nebo statisícových odměn z eráru pro přítulnou šéfku hejtmanské kanceláře či jízdami s majákem a kdovíčeho ještě, se Michal Hašek nejspíš vymaní i z další kauzy.

Pod tiskové zprávy kraje se totiž měla za tučné obnosy rovnou z Haškova úřadu podepisovat fiktivní Lucie Proutníková alias mediální lobistka Jana Mrencová, nepravomocně odsouzená za uplácení novinářů. Přes tři milióny z jihomoravské kasy jí přijdou vhod, zbyde teď i na advokáty. Zveřejněné faktury navíc ukazují i na štědré finanční toky za Haškovu prezentaci na tuzemských serverech, které nepokrytě kolaborují s Kremlem, podkuřují Zemanovi a hicují xenofobií.

Zkraje rozzuřenou krajskou ČSSD, jejíž předseda je ausgerechnecht Haškův náměstek, zpacifikoval hejtman natotata. Příklady táhnou, Hašek se teď učí paradoxně od Babiše, s nímž si nemohou přijít na jméno. Se sobě vlastní arogancí odbyl občany obligátním tvrzením, že jde o lež a předvolební útok. Argumenty nikde a basta fidli! Kauzu tak smetl ze stolu za vděčných ovací regionální partaje. Za to Lidový dům mlčí, maléry rádoby napraveného zrádce tam jsou tichou satisfakcí. Přepřahat před podzimními volbami se ale nebude, z  exnosiče Škromachovy poslanecké aktovky proto znovu prýští arogance a papalášství. Co spolkne ČSSD ale nemusí překousnout volič. Jedenáct legendárních lží Michala Haška v České televizi totiž vzbuzuje pochybnosti, zda jeho verze kauzy Mrencová není tou dvanáctou.

Sama lobbistka, kterou si Hašek najal k prezentaci za veřejné peníze, přitom není v ČSSD zdaleka neznámou figurou. Na Mrencové obskurních soutěžích Missis totiž defilovali jak ministři Zemanovy, tak Špidlovy i Grossovy vlády. O parlamentu ani nemluvě. O dekorování matek, které dokonce před kamerami Janečkovy veřejnoprávní televize měnily své děti na cvičené opičky, tu bývala rvačka. I metody, které Mrencová používala, byly přinejmenším neotřelé. Vstupenkou do nejvyšších pater moci jí bylo budování těsných vazeb s nejbližšími spolupracovníky politiků… a skrz ně s jejich rodinou. Pozornostmi při tom nešetřila. Když jejich potomky zrovna nezavalila metrákem sladkostí od spřízněné firmy Haribo, oblékla do kožichu ministrovu osobní sekretářku nebo tu nabídla zaměstnání pro nejbližší. S konkurencí vně i zevnitř úřadů se vypořádala také po svém, kdo jí překážel, schytal hned vulgarity nebo rovnou pohrůžky. O zbytek se postarali sami politici, pro klid doma. Svého času tak Jana Mrencová ovládala Šárku Grossovou a veškerou medializaci privátu (sic!) ministra vnitra měla plně pod kontrolou.

K Haškově kauze dnes mlčí i Hrad. Přitom není divu. Na mediálních nitkách totiž vodila lobbistka před léty i Ivanu Zemanovou s manželem. Všude, kam se vrtli včetně klaky. Zemanova netradiční náklonnost k Janě Mrencové pak rostla úměrně k velikosti oslavných titulků v Blesku. Ten, stejně jako regionální deníky a Právo včetně redaktora Ovčáčka, Mrencová „uměla“. Na kolik zněly faktury a kdo je platil se už ale nedozvíme, v situaci odsouzené se moc vyskakovat nedá. Mrencová uměla i Vojtěcha Filipa. „Vojtu dělám já! Všechno tady jde jen přese mě, jděte do….!“ spílala autorovi tohoto textu telefonem jen minutu poté, co šéfa komunistů pozval do jedné televizní debaty. Svědectví, která ve skandálu kolem hejtmana Haška popisují praktiky Mrencové, proto nemusí být vůbec nevěrohodná.

Jakkoliv se může zdát holport lobbistky Mrencové s politiky odpudivý, vypovídá víc o nich, než o ní samotné. Platit z veřejných peněz hutné sumy jen za přeposílání tiskových zpráv zaměstnanců vlastního úřadu a za kdoví jakou prezentaci, páchne už na hony podezřelými závazky. Zda budou u volebních uren zapomenuty jen pro Haškovy milióny obecním hasičárnám nebo stříhání pásek nad každým metrem jihomoravského asfaltu si ještě počkejme. Že nepřeroste svého rivala a přitom učitele je ale jasné už teď. Na rozdíl od Babiše si totiž nekoupí média i s novináři, kteří s motivací protřelé prostitutky kriminalizují jeho odpůrce. Nekoupí si ani policisty, kteří oslepnou nad jeho kauzami. Nemá pro ně žádné funkce, když to zrovna praskne, nevelí celníkům ani finančním úřadům. Příštipkaří s Mrencovou a spoléhá na voliče, kterým zavře ústa sliby, jež chtějí znovu slyšet. Je zas člověk z lidu. Ti nám teď vládnou a smějí se naší nekonečné naivitě. Už na podzim to bude zase na nás. Budíček!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner