Hasiči po dvaceti dnech zvítězili nad ohněm v Hřensku

S hašením požáru v Hřensku pomáhly i helikoptéry  (HZS Ústeckého kraje, se souhlasem)

S hašením požáru v Hřensku pomáhly i helikoptéry | FOTO: HZS Ústeckého kraje, se souhlasem

Armáda vyšle do Hřenska své drony, v Českém Švýcarsku budou od soboty monitorovat případná ohniska požáru. Armádní odborníci využijou malé bezpilotní prostředky, sdělila mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

Hasiči v pátek požár v Českém Švýcarsku po 20 dnech uhasili. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska se však podle hasičů stále mohou objevovat.

(Týdeník FORUM)

„Na základě požadavku ministerstva životního prostředí vyšleme do Hřenska vojáky, kteří budou monitorovat zájmový prostor tak, aby nedošlo k opětovné živelné krizi. Naše činnost zde nebyla ukončena, jen jsme převzali další úkol,“ uvedl k působení vojáků v Českém Švýcarsku velitel velitelství pro operace Josef Kopecký.

Do Hřenska armáda vyšle specialisty z 533. praporu bezpilotních systémů z Prostějova. S drony Raven a Vážka budou mít za úkol lokalizovat případná ohniska požáru.

Velitel praporu Petr Manda uvedl, že nasazené drony mají průzkumné senzory včetně termokamery, které umí rozpoznat rozdílné tepelné charakteristiky objektů, a určit tak potenciální ohniska požáru.

Bezpilotní systém RQ-11B Raven může působit na maximální vzdálenost deseti kilometrů po dobu 60 až 90 minut. „Mezi hlavní výhody patří jeho vysoká mobilita, schopnost rychlého rozvinutí, přenos informací v reálném čase a tichý provoz,“ uvedla Cyprisová.

()

Využíván může být ve dne i v noci. „Obdobně je to i u kvadrokoptéry Vážka A s dosahem až tři kilometry a vytrvalostí letu do 30 minut,“ dodala.

Armáda při hašení požáru nasadila své vrtulníky Sokol a Mi-17, které byly vybaveny podvěšenými bambi vaky. Při zásahu vojáci zalili oheň téměř čtyřmi miliony litrů vody a nalétali asi 226 letových hodin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články