Vláda zpřísní: Obchody se neotevřou, bude povinné nosit respirátory

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO)  (ČTK)

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) | FOTO: ČTK

Vláda na svém pátečním jednání odmítla pondělní otevření obchodů. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) to oznámil na twitteru. Důvodem je podle něj špatná pandemická situace, v Česku se dál šíří britská mutace viru. Vláda také rozhodla o tom, že na některých místech bude povinné nosit respirátor.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se bude zpřísnění ochrany nosu a úst týkat obchodů, veřejné dopravy, nemocnic a dalších míst, která budou v mimořádném opatření vypsána. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády. Opatření bude platit od půlnoci z pondělí na úterý.

„Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme. V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky,“ napsal ministr Karel Havlíček na twitteru.

Eric Drooker

Havlíček navrhoval zrušení zákazu maloobchodního prodeje od pondělí 22. února za přísnějšího režimu. Personál obchodů měl mít povinnost nosit respirátory třídy FFP2, v platnosti by zůstala i další opatření jako limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování rozestupů či řízení front.

Po dohodě na Radě vlády pro zdravotní rizika je tento návrh přijatelný, a to za předpokladu, že personál obchodů bude povinně používat respirátory na bázi FFP2, do osvěty zapojíme rovněž obchodní centra,“ prohlásil v úterý.

Podle Havlíčka mělo být otevření maloobchodů výrazným posunem. „Je to velký psychologický zlom. Lidé po delší době uvidí světlo na konci tunelu, pouštíme to pozvolna, a pokud to zvládneme, je to velký signál, že budeme moci pokračovat. Jsem přesvědčen, že to společně zvládneme,“ dodal ministr.

Otevření prodejen požadovaly také kraje. „Jednání o možném rozvolnění maloobchodu probíhala po konzultaci s většinou krajských hygienických stanic. Považujeme to za jeden z kroků, které je dobré udělat. V pandemii už nelze pokračovat neustálými omezeními,“ řekl v úterý šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]