Havlíček se Schillerovou budou s Petrem Pavlem rozebírat snížení valorizace důchodů

Karel Havlíček (ANO) (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Karel Havlíček (ANO) | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Nastupující prezident Petr Pavel se v pátek sejde s předsedkyní poslaneckého klubu ANO Alenou Schillerovou a místopředsedou sněmovny za ANO Karlem Havlíčkem jako zástupci opozice, chce znát jejich názor na vládní návrh snížení valorizace penzí. Pavel to ve čtvrtek řekl novinářům v Ústí nad Labem při své jednodenní návštěvě kraje.

O návrhu valorizace důchodů Pavel ve středu mluvil s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Nově zvolený prezident ke středeční schůzce ve čtvrtek uvedl, že chtěl od ministra znát nejen to, co se týká uvedeného návrhu, ale i širší kontext v rámci celé důchodové reformy, tedy jaké jsou možnosti, alternativy, případně co z toho vyplyne. „Dřív než si na to udělám obrázek, budu chtít diskutovat i s dalšími. Debatuji o tom se svými experty na ekonomiku a zítra (v pátek) se sejdu se zástupci opozice, konkrétně s Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem, abych si vyslechl jejich názor na věc. Teprve potom k tomu zaujmu nějaké stanovisko,“ uvedl Pavel na dotaz, zda by případný zákon ohledně nižšího růstu penzí podepsal.

()

Podle vládního návrhu by průměrná starobní penze měla od června vzrůst kvůli inflaci o 760 korun místo o 1770 korun, o které by se zvedla podle nynějších pravidel. Podle kabinetu je snížení nutné kvůli udržení důchodového systému. Opozice změnu odmítá podpořit, hrozí stížností k Ústavnímu soudu a obstrukcemi ve sněmovně. Například Schillerová minulý týden řekla, že se obrátí na právní experty kvůli analýze, zda vládní postup nemá „protiústavní rozměr“.

O tématu důchodové reformy Pavel ve čtvrtek mluvil už v České Kamenici na Děčínsku. Lidem na náměstí tam řekl, že řešení uvažovaného prodloužení věku odchodu do penze musí být pružnější a vyhovovat lidem různých profesí a rovněž jejich schopnostem po zdravotní stránce.

Cesta na sever Čech je Pavlovým druhým výjezdem do regionů po volbách, minulý týden byl v Karlovarském kraji. Podobně jako při předchozí návštěvě bylo i ve čtvrtek jeho cílem v Ústeckém kraji seznámit se s problémy, které místní „pálí“, aby pak o nich mohl jednat s ministry a vládou. Oba kraje mají podle něj velice podobné problémy. Týkají se vzdělávání, dostupnosti zdravotní péče, pracovního uplatnění pro lidi v regionu tak, aby neměli potřebu odcházet, nebo bydlení lidí se sociálními a finančními problémy, řekl Pavel po prohlídce ústecké základní školy Mojžíř v sociálně vyloučené lokalitě.

Po návštěvě školy se na novinářský dotaz vyjádřil i k tomu, zda budou ve školních třídách jeho oficiální portréty. Nepovažuje to za nezbytné. Uvedl, že původně neměl zájem ani o portréty ve třídách ani o známky se svým portrétem. Když prý ale viděl, jakou nevoli to vzbudilo mezi občany, rozhodl se tomu dát „volný průběh“. „Budou-li lidé chtít portréty, v pořádku, ať je mají, budou-li chtít známky, zkusíme udělat nějakou limitovanou edici,“ dodal.

Návštěvu v kraji Pavel zakončí na Univerzitě J. E. Purkyně, kde je na programu setkání se studenty a veřejností

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články