Havlíček: Firmy zavřené bez věcného důvodu náhradu mezd nedostanou

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO)  (ČTK)

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) | FOTO: ČTK

Stát proplatí část mzdy pracovníků jen firmám zavřeným kvůli propadu odbytu, chybějícímu materiálu nebo zaměstnancům v karanténě. Podniky, které kvůli šíření koronavirové nákazy uzavřely bez „objektivního důvodu“, na náhradu nebudou mít nárok. V České televizi to dnes řekl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Kabinet ve čtvrtek rozhodl o tom, že zaměstnavatelům proplatí náhrady mezd lidem v karanténě a 80 procent mzdy pracovníků zavřených provozů.

„Musí být splněno to, že ta firma o něco ‚přišla‘,“ řekl dnes Havlíček. Firmě by musel buď zásadně klesnout odbyt, nebo by musela přijít o vstupy, protože její dodavatelé provoz uzavřeli, vyjmenoval. Podpora bude podle něj i pro firmy zavřené kvůli karanténám zaměstnanců. „Jsme připraveni nahradit mzdy za zaměstnance do určité míry právě v těch několika oblastech, které dneska definitivně chceme projednat na vládě,“ uvedl ministr.

Firma uzavřená bez objektivního důvodu, že „chce mít v tuto chvíli pro všechny případy klid“, podle Havlíčka náhradu mezd pro zaměstnance nedostane. „Tam pochopitelně nahrazovat nebudeme,“ řekl. Vláda podle něj naopak uvažuje o pobídce pro firmy, které jsou v provozu a platí zaměstnancům plné mzdy.

Ministr také odmítl výzvu předsedy nejsilnějšího odborového svazu KOVO Jaroslava Součka, aby firmy kvůli šíření koronaviru alespoň na dva týdny přerušily výrobu s výjimkou podniků, jejichž produkce řeší stavy ohrožující život. Firmy jsou podle Havlíčka připraveny, mají pro zaměstnance dezinfekci a ochranné prostředky.

Vláda dnes bude podle Havlíčka jednat také znovu o úpravě otevíracích hodin obchodů vymezených pro lidi nad 65 let, aby se nepotkávali s ostatními zákazníky a byli chráněni před nákazou. Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu DNES řekl, že výjimku z opatření dostanou obchody do 200 metrů čtverečních, což jsou třeba menší obchody na vesnicích, kde je jedna prodejna. U větších prodejen by se měla doba vyhrazená pro seniory posunout o hodinu mezi 08:00 a 10:00, aby si mohli ráno nakoupit lidé na cestě z práce a do práce.

Od pátku je pro seniory v obchodech s potravinami, lékárnách či drogeriích vymezená doba mezi 07:00 a 09:00, od čtvrtka to bylo mezi 10:00 a 12:00.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]