Havlíčka navrhne hnutí ANO na předsedu sněmovny. Musel by rezignovat na ministerské funkce

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) (Úřad vlády)

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) | FOTO: Úřad vlády

Hnutí ANO se rozhodlo, že na post předsedy sněmovny navrhne Karla Havlíčka. Ministr dopravy a průmyslu se tak postaví proti Markétě Pekarové Adamové, která je favoritkou na post šéfa dolní komory parlamentu. Havlíček překvapivě vystřídal Radka Vondráčka, který byl často zmiňován jako zástupce ANO do vedení sněmovny. 

Podle předsedkyně poslaneckého klubu Babišova hnutí Aleny Schillerové má v poměrném systému ANO nárok na tři posty ve sněmovně. To si ovšem nemyslí koalice SPOLU a PirSTAN, které mají dohromady 108 mandátů, a určují tak i rozdělení míst ve vedení sněmovny. Ty se také rozhodly, že svého zástupce nebude mít hnutí SPD.

Hnutí ANO podle původních prohlášení svého předsedy Andreje Babiše nechtělo stavět svého kandidáta na post předsedy sněmovny. Situace se ovšem změnila, na což před časem upozornila Schillerová v médiích, když oznámila, že kvůli tomu, že hlasování je tajné, zkusí ANO svého nominanta do volby přihlásit.

Nejprve se předpokládalo, že by se jím mohl stát Andrej Babiš, ale ten spekulace rázně odmítl a řekl, že jako pro manažera je pro něj místo pouze ve vládě. Dalším na seznamu možných kandidátů na šéfa sněmovny byl ten současný, Radek Vondráček. Vzhledem k tomu, že i jeho kandidaturu na místopředsednickou pozici odmítly obě koalice, nakonec se zřejmě hnutí ANO rozhodlo pro Havlíčka, který by mohl být pro SPOLU a PirSTAN přijatelnější. Pokud by Havlíček nakonec překvapivě uspěl, musel by rezignovat na oba posty ministra i vicepremiéra.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]