Havlíčkovo ministerstvo bojuje za Babišův stomilionový toustový chléb

Andrej Babiš a Karel Havlíček (oba ANO) (ČTK)

Andrej Babiš a Karel Havlíček (oba ANO) | FOTO: ČTK

Je to takové velké překvapení. Ministerstvo průmyslu o obchodu, které vede agilní babišovec Karel Havlíček, bojuje v Bruselu za to, aby tamní úředníci uznali, že linka na toustový chléb, na jejíž stavbu si Babiš vzal ze státní pokladny sto milionů korun, je inovativní. Ministerstvo sehnalo posudek, který říká, že linka inovativní byla. A proto má Brusel do ČR poslat sto milionů. Pro upřesnění, jde už o desátý posudek, který v této věci vznikl.

Linka na toustový chléb, na kterou se premiérovi složili všichni občané České republiky, je dlouhodobě jedním z ukázkových příkladů propojení Agrofertu a státní pokladny. Že holding pana premiéra dotaci neměl získat, tvrdí kontroloři Evropské unie dlouhodobě. V Bruselu je případ uzavřený a s konečným verdiktem nepohne asi sto posudků, které tam Havlíček pošle. Evropská unie prostě jednomu z premiérů členské země nevěnuje sto milionů korun, aby mohl péci toustový chléb. Úhrada této linky Penamu tak i nadále zůstane na občanech ČR.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Ani desátý posudek nic nemění. Havlíček získal jen další čas, kterým se může ohánět a vysvětlovat, že nemůže po Agrofertu vymáhat oněch sto milionů, protože „to ještě řeší s EU“. I když úředníci v Bruselu mají jasno.

Co teď? Nic. Do voleb se nestane nic. Havlíček prostě po svém šéfovi zmíněných sto milionů chtít nebude. Vláda Andreje Babiše v kolosálním střetu zájmů nebude vymáhat peníze od Andreje Babiše. Je to jeden ze sto milionů důvodů, proč musí přijít nová vláda, která není součástí holdingu. Po volbách nemá nastat hon na Babiše. Jen a prostě normální chování úředníků a politiků. Například konstatování, že politik, který rozhoduje o dotacích a fakticky má vliv na jejich rozdělování i kontrolu, nemá pobírat dotace. Pro členy současné vlády to bude šokující novinka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com