Havlíčkovo ministerstvo odmítá pokutu, na kterou má ultimátum z Evropské komise. Ve hře jsou i peníze pro Agrofert

Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Karel Havlíček (oba ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Karel Havlíček (oba ANO) | FOTO: ČTK

Server iROZHLAS.cz informoval o tom, že ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli chybám v rozdělování evropských dotací dostalo pokutu ve výši 543 446 809 korun. Rezort je mimo jiné kritizován i za chabou kontrolu firem spadajících pod Agrofert. Evropská komise dala českým úřadům na akceptování pokuty jeden měsíc. Ministerstvo vedené Karlem Havlíčkem pokutu zatím neakceptovalo, proto hrozí, že Česká republika o peníze přijde, jinak by je mohla využít na jiné, bezproblémové projekty.

Ministerstvu průmyslu a obchodu pokutu vyměřilo ministerstvo financí, které každý rok provádí na pokyn Evropské komise kontroly unijních dotačních programů. Český rozhlas upozorňuje, že ministerstvo audituje vždy vybraný vzorek projektů a odhalenou chybovost vyjádřenou v procentech na základě standardizovaného výpočtu pak aplikuje na celý dotační program. Výsledky své práce pak předává Evropské komisi k závěrečné kontrole.

()

„Můžeme potvrdit, že auditní orgán ministerstva financí v souladu s platným metodickým rámcem (…) vypočítal za účelem snížení rizika vyplývajícího z projektované chybovosti pod 2 procenta extrapolovanou finanční opravu pro operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost za účetní období 2019/2020,“ řekl pro iROZHLAS.cz Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru ministerstva financí. Výše pokuty je 543 446 809 korun.

Havlíčkovo ministerstvo je kritizováno například za nedostatečnou kontrolu střetu zájmů u firem ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Šetření rovněž konstatovalo pochybení v kontrole statutu malých a středních firem a nerovný přístup k příjemcům při stanovování sankcí. Další nedostatky pak byly nalezeny i v konkrétních projektech.

„Jedná se o částku celkovou, tedy skládající se ze soukromých a veřejných zdrojů a podílu Evropské unie. Přímý dopad na státní rozpočet je tedy nižší,“ vysvětlil Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí, z čeho se půlmiliardová pokuta skládá.

Riskování ministerstva průmyslu a obchodu

Podle serveru iROZHLAS.cz by ministerstvo nemuselo o uvedené finanční prostředky přijít. Jde totiž o to, že když se najdou v evropských dotacích chyby, vyčíslí se finanční oprava a resort ji musí akceptovat. Pak může odebrané finanční prostředky rozdělit mezi jiné příjemce, kde problémy nejsou.

Andrej Babiš (Evropská unie / Se souhlasem autora)

Havlíčkův rezort však zvolil jiný postup: „Rozhodli jsme se, že budeme riskovat i čistou opravu (úplné odebrání chybných dotací, pozn. red.), abychom mohli s Evropskou komisí jednat. S tím, jak byly chyby vyčíslené a jak byla následně spočítána extrapolace (rozšíření chybovosti na celý dotační program, pozn. red.), nesouhlasíme,“ uvedl pro iROZHLAS.cz náměstek pro eurofondy Marian Piecha.

iROZHLAS.cz upozorňuje, že postup ministerstva průmyslu a obchodu je značně nestandardní, jak vyplývá i z dopisu Evropské komise. Jeho českou verzi poslala českým úřadům na konci května.

Ministerstvo Karla Havlíčka je rovněž silně kritizováno kvůli projektům holdingu Agrofert. iROZHLAS.cz uvádí, že ministerstvo financí v rámci každoročního auditu dotačních programů na žádost Evropské komise mimo jiné prověřovalo, jak resort naložil s výtkami popsanými v auditní zprávě ke střetu zájmů. Právě zjištění ke střetu zájmů pak rezort financí hodnotí jako vysoce závažná. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž stále nedostatečně prověřuje vlastnickou strukturu firem žádajících o dotace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]