„Situace se mění ze dne na den,“ brání se ministr Karel Havlíček kritice, že vyvolal falešné očekávání obnovení prodeje zavřených obchodů od 22. února a o několik dní později bylo všechno jinak. Chaotický přístup vlády stál podnikatele další zbytečně vynaložené náklady.
Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček, proslulý svojí mnohomluvností, oznámil v polovině února, kdy začal platit nově vyhlášený nouzový stav, že se bude rozvolňovat maloobchodní prodej. Ve skutečnosti jen v předstihu reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu, který se zabýval ústavní stížností 63 senátorů. Dal jim za pravdu, že vládní restrikce pro maloobchod jsou protiústavní, jelikož jsou diskriminační a znamenají likvidaci menších prodejen a podnikatelů.
Nechceme nikoho šikanovat
Tento nález má být zveřejněný 22. února, tedy „shodou okolností“ téhož dne, kdy Havlíček plánoval otevřít dosud zavřené malé obchody. „Nechceme teď nikoho šikanovat, budeme jen dbát na dodržování ochranných opatření,“ sliboval ministr a mimoděk přiznal, že vládní zákazy malé podnikatele šikanují.
„Pokud se prokáže, že se nám daří situaci zvládat, a půjde to dobře, bude to velký signál, že by mohly následovat i další provozovny,“ dodal optimisticky k budoucnosti uvolňování služeb a dalších malých firem, které dnes nesmějí fungovat.
Havlíček, jenž se často stylizuje do role posla dobrých zpráv, aby vzápětí pod tlakem „objektivních okolností“ ustoupil, šířil naděje na brzké otevření obchodů dál. „Po dohodě na Radě vlády pro zdravotní rizika je tento návrh přijatelný, a to za předpokladu, že personál obchodů bude povinně používat respirátory na bázi FFP2,“ napsal na twitteru. Jen na okraj, v čele této rady stojí premiér Andrej Babiš.
Pro otevření obchodů se vyslovili i další členové vlády a nevyloučil je ani Babiš. Na jednání vlády 19. února však došlo k obratu a ministři otevření obchodů odmítli.
Havlíčkův veletoč
Byl to právě vicepremiér pro ekonomiku Havlíček, kdo předvedl ukázkový názorový veletoč. V den zmíněné schůze vlády byl zveřejněn ministrův rozhovor pro CNN Prima News, kde stále horoval za uvolnění maloobchodního prodeje.
„Nastavme pravidla, zpřísněme je. Ale nechme lidi, aby si šli nakoupit. Nemůžeme dál žít s páskami v Kauflandu. Musíme si zvykat na paralelní svět a život, který bude nepohodlný,“ prohlašoval Havlíček.
„Nemůžeme otevřít všechno, nejsme šílenci. Začal bych těmi obchody, pustil bych děti do školy. Počkejme dva až tři týdny a uvolněme služby, kadeřnictví a kosmetiku. Pouštějme všechno postupně. Když to přeženu, je lepší jít nakupovat ve skafandru, než sedět doma a objednávat přes internet,“ plánoval rezolutně.
Vláda však o několik hodin později obnovení prodeje odmítla a ministr zdravotnictví Jan Blatný naopak oznámil přitvrzení restrikcí povinným nošením respirátorů nebo dvojích roušek pro všechny v otevřených obchodních centrech, MHD a na úřadech.
Jsme v pandemické válce
Havlíček následně pružně vysvětloval, proč není otevření maloobchodního prodeje myslitelné. Je zcela vedlejší, že krátce předtím tvrdil pravý opak.
„Rozumím tomu, že se někdo těšil, že chtěl otevřít, dělali jsme pro to maximum. Jsme ale v pandemické válce a v této době se prostě ta situace mění ze dne na den,“ reagoval v Radiožurnálu na připomínku jeho slov o životě v paralelním světě.
Skutečnost, že se přes Havlíčkovy opakované sliby a očekávané zveřejnění nálezu Ústavního soudu žádné otevírání obchodů nekoná, odsoudili zástupci podnikatelské sféry.
Obchodníci totiž zahájili přípravy na obnovení prodeje, naskladnili zboží a zmobilizovali své zaměstnance, což si vyžádalo nezanedbatelné náklady. Výsledkem je zklamání nejen dotčených podnikatelů, ale i nemalé části veřejnosti, která každým dnem ztrácí důvěru v normální a předvídatelné vedení země.
Kdo žije v paralelním světě?
„Svým postupem vláda opět vzbudila naděje, když o otevření obchodů mluvila jako o hotové věci. Obchodníci opět zbytečně investovali desítky milionů do přípravy na otevření,“ reagoval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Kritický je i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Vláda rozhodla obchody neotevřít. My rozhodnutí vlády respektujeme. Nicméně je třeba upozornit, že s možností otevření obchodu přišla sama vláda,“ řekl. Podle něj je situace vážná, ale zatím nikdo neprokázal, že otevřené malé obchody zhoršují epidemii covidu-19.
Situace v maloobchodu a službách je opravdu kritická. Ze šetření Hospodářské komory vyplývá, že za současných vládních restrikcí neudrží své podnikání už déle než jeden měsíc až pětina zasažených živnostníků a firem. Dalších 40 procent podnikatelů z nejpostiženějších sektorů, jako je cestovní ruch, gastronomie a další omezené služby, zamíří do tří měsíců do insolvence.
Jak reaguje Havlíček na otázku, zda ho netrápí, že kvůli vládním restrikcím zkrachovala nebo zkrachuje spousta podnikatelů a zničily jim život?
„To mě samozřejmě trápí. Ale nemůžu se hroutit. Zejména v téhle době si musím uvědomit, že jsme ve válce. A ačkoliv se mi to těžko říká, k válce patří i oběti. Děláme vše pro to, aby jich bylo minimum,“ prohlásil.
Jak je tedy možné, že je tolik malých podnikatelů přesvědčeno, že je stát hodil přes palubu? Nebude to tím, že právě Babišova vláda už dlouho žije v paralelním světě?