Havlíčkův bezchybný systém nefunguje. Podnikatelé nemohou žádat o pomoc

Jedno z mnoha chybových hlášení systému COVID gastro ministra Karla Havlíčka (repro)

Jedno z mnoha chybových hlášení systému COVID gastro ministra Karla Havlíčka | FOTO: repro

Naprosto sebejistý dvojministr Karel Havlíček v nedělním diskuzním pořadu na Primě reagoval podrážděně, když mu Markéta Pekarová Adamová vytýkala, že pomoc podnikatelům přichází pozdě, že je proces podávání žádostí složitý a vše je zdlouhavé. Havlíček tvrdil, že vše funguje skvěle a že v pondělí startuje program COVID gastro, kde podnikatelé rychle získají efektivní pomoc. Realita? Nic moc z toho není pravda. Přijímání on-line žádostí sice Havlíčkovo ministerstvo ohlásilo a spustilo, ale to je vše.

Vyplnit a řádně odeslat žádost se povedlo jen několika málo podnikatelům. Systém totiž nezvládá. Podnikatelé u počítače tráví zbytečně dlouhé hodiny. Za dva dny se mi podařilo zadat do systému data pěti zaměstnanců z patnácti, které potřebuji zadat. Seděl jsem u toho v pondělí od devíti hodin ráno do půl šesté do večera. Dnes v úterý také od rána a vše stejné, nefunkční. Systém neustále padá a hlásí jednu chybu za druhou, svěřil se deníku FORUM 24 podnikatel v oboru gastro, který si kvůli obavám z kontrol nepřeje zveřejnit své jméno, redakce ho však zná.

Celý problém je podle něj ve složitosti systému a zároveň v jeho totální nepřipravenosti na zájem ze strany podnikatelů. Ano, systém je přetížený, ale co proboha čekali? Vždyť nechávají tento obor bez pomoci, když ji konečně vyhlásí, tak se diví, že lidé o peníze žádají? Přeci muselo být jasné, že systém bude pod tlakem. Zodpovědný a schopný manažer by ho postavil co nejjednodušší a nadimenzoval na zvýšený nápor, pokračuje v kritice zmíněný podnikatel.

Chybová hlášení v Havlíčkově systému COVID gastro 18. 1. 2021 odpoledne.

Lepší to nebude ani v dalších dnech. Lidé totiž současně žádají o COVID nájemné, které jde také přes Havlíčkovo ministerstvo. V tomto programu navíc vše musí stihnout do čtvrtka, od pátku totiž startuje třetí vlna COVID nájemného, což přinese další velké zatížení systému. Ministerstvo argumentuje tím, že podnikatelé nemusejí žádat hned v první den, kdy je výzva vyhlášena, protože o pomoc v gastro oboru lze žádat až do 1. března. Jenže tam si asi nikdo neuvědomuje, že ti podnikatelé jsou skutečně na dně a nemají peníze. Když ministerstvo slíbilo, že peníze na základě žádostí přijdou během několika dní, tak je jasné, že každý chce žádat hned, jak to jde, dodává rozezlený podnikatel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]