ROZHOVOR / Poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura je v rozhovoru pro deník FORUM 24 v podstatě optimistický, když přijde řeč na stav demokracie v České republice. Kritizuje například stále trvající obstrukce ve sněmovně, ale mluví také o těch největších hrozbách, jimž vévodí agresivní Rusko. „Naše západní civilizace má samozřejmě různé problémy, ostatně jako každá demokratická společnost. Ale přesto své nedokonalé demokracii dáváme jasně přednost před ,dokonalou‘ totalitou, kterou představují Rusko a Čína,“ věří Okamura.
Jaký byl podle vás uplynulý rok z hlediska České republiky? Co vám nejvíce udělalo radost? A co vás naopak zklamalo?
Byl dobrý i těžký. Dobrý v tom, že jsme se společně s dalšími demokraciemi zatím ubránili silnému tlaku Ruska, Číny a dalších totalitních sil. Těžký kvůli pokračující nespravedlivé válce Ruska proti Ukrajině i kvůli dalším bolestným ozbrojeným konfliktům v různých místech světa. Radost mi udělalo mnoho setkání s lidmi v Česku, kteří navzdory negativistické rétorice populistů a extremistů žijí poctivě a dobře svůj každodenní život. Žádné velké zklamání jsem asi neprožil, možná i proto, že se dívám na lidskou povahu realisticky a raduju se i z maličkostí, které se daří.
Která událost v Evropě a ve světě vás nejvíce zasáhla, ať už v pozitivním anebo negativním smyslu?
Nejvíce mě zasahuje, jak se bezpečnostní situace v širokém mezinárodním kontextu dramaticky zhoršuje. Myslím, že reálně hrozí propuknutí velkého válečného konfliktu, s jakým mimo nejstarší žijící generaci nemáme osobní zkušenost. Jako poslanec a člen sněmovního zahraničního výboru mám spoluodpovědnost za to, abychom v této situaci vyvinuli veškeré možné úsilí na poli diplomacie a v posilování vlastní obranyschopnosti.
A jak si podle vás stojí česká demokracie? Máte o ni obavu?
Česká demokracie má k dokonalosti daleko, ale v mezinárodním srovnání na tom nejsme špatně. Stále zůstává svobodná soutěž politických stran i jednotlivých kandidátů. Voliči si mohou vybrat z více možností. To v mnoha zemích současného světa prostě neexistuje. Zároveň je ale nutné konstatovat, že s péčí o kvalitu demokracie nikdy nejsme v definitivním cíli.
Každá generace, vlastně každý jednotlivý odpovědný občan musí o demokratickou společnost znovu a znovu vytrvale usilovat a pečovat. Patří k tomu i to, že se v každé době najde dostatek těch, kteří vstoupí do některé demokratické politické strany, což vyžaduje obětování části svého soukromého času a sil ve prospěch občanské společnosti. Správně uchopená politika je službou ostatním lidem, zejména těm, kteří si sami poradit a pomoci nedovedou.
Co konkrétního by podle vás bylo možné učinit pro zlepšení kvality české demokracie?
Občanská a mediální výchova, výchova k finanční gramotnosti, pěstování odolnosti proti záměrně šířeným dezinformacím, to všechno jsou důležité a dlouhodobé nástroje pro zlepšení kvality české demokracie. A také pěstování smyslu pro společenství, umět prostě myslet i na druhé a chtít pomoci těm, kteří pomoc potřebují.
Dobrou službu zde konají učitelé a školy, ale třeba i skautské oddíly, někde i církevní společenství. A ochota zvážit vstup do některé z demokratických politických stran, jak jsem už řekl, je naprosto zásadní. Jako první krok pro jejich obrodu a rozvoj by stačilo se jim třeba alespoň přiblížit, například jako sympatizant dotyčné strany. Bez zdravě fungujících demokratických politických stran s dostatečně širokou a pestrou členskou základnou nemůže zdravá a životaschopná demokratická společnost existovat.
Jak jste prožíval prosincový parlamentní maraton? Co brání tomu, aby se jednací řád ve sněmovně změnil dle zvyklostí, které jsou normální v jiných západních demokraciích?
Politika je vždy také divadlem, a ta naše současná sněmovní politika je teatrální opravdu silně. Mám na mysli ony mnohahodinové divadelní výstupy během obstrukcí. U vystoupení často chybí potřebná věcnost, běží mnohdy jen o mlácení prázdné slámy. Nejde tudíž o rozumné nasvícení problematiky, která se řeší, ale spíše o emoce a snahu únavnými schůzemi trvajícími pozdě do noci politického protivníka fyzicky udolat. Občanům naší země to samozřejmě neslouží a neprospívá. Zdá se mi však, že změně jednacího řádu brání tichá dohoda mezi některými sněmovními matadory napříč stranami, kteří si ji prostě nepřejí.
V čem vidíte největší sílu, a naopak slabinu Fialovy koaliční vlády?
Fialova vláda je zářným příkladem jednoty a vytrvalé spolupráce několika různých demokratických politických stran v koalici během poměrně dlouhé doby sněmovního volebního období. V dobrém smyslu do očí bijící je důslednost a konzistentnost nynější vlády v zahraniční politice a ve snaze zajistit naši mezinárodní bezpečnost. Slabiny samozřejmě jsou, ale která politická služba je zcela dokonalá? Ano, představoval bych si například větší zájem o dosažení lepší dostupnosti bydlení pro tu část našich občanů, kteří mají s bydlením bez vlastní viny neúměrné potíže.
V čem jsou podle vás přínosem pro českou demokracii křesťanští demokraté čili lidovci? Má KDU-ČSL budoucnost?
Křesťanská demokracie je v současném Česku zdánlivě tenkým pramenem, ale přesto má svůj nezastupitelný význam. Je hlasem volajícím ve prospěch základní lidské důstojnosti každého člověka bez rozdílu. Pevně stojí za demokratickým zřízením proti totalitě a nesvobodě. Podporuje iniciativnost, podnikavost a pracovitost jednotlivců, a zároveň nehází přes palubu skutečně potřebné. Křesťanská demokracie je také jasně proevropská, prozápadní a proatlantická. Křesťanská demokracie, představovaná na současné české politické scéně KDU-ČSL, má tedy svůj dobrý smysl a význam i pro budoucnost.
Měla by pokračovat koalice SPOLU? Věříte, že může společně s dalšími demokratickými stranami porazit populisty a extremisty?
Porazit blok populistů z ANO a extremistů z SPD (a komunistické strany) lze jedině společným postupem všech zúčastněných stran v koalici SPOLU. Jiná reálná možnost v tuto chvíli už neexistuje. Všechny tři strany (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) musí na kandidátky poslat ty nejlepší ze svých řad, kteří mohou svým morálním kreditem oslovit možné maximum voličů. Sám chci k úspěchu kvalitní demokratické politiky při sněmovních volbách přispět ze všech svých sil.
V jaké kondici je naše západní civilizace? Máte obavu z totalitárních mocností, zejména z Ruska a Číny?
Naše západní civilizace má samozřejmě různé problémy, ostatně jako každá demokratická společnost. Ale přesto své nedokonalé demokracii dáváme jasně přednost před „dokonalou“ totalitou, kterou představují Rusko a Čína. Ceníme si své svobody, o ten prostor svobody pro vlastní tvořivou iniciativu se přece nenecháme připravit. Pro mě jako pro věřícího křesťana je vzácná i svoboda vyznávat svoji víru, která v naší zemi pod komunistickým režimem chyběla.
Co vám, nejen v těchto časech, dává naději?
Ty krásné a povzbuzující dílčí naděje zakouším skrze vzájemnost a opravdová přátelství s ostatními lidmi, v rodině i mezi přáteli. Za vším je pak naděje, že milosrdný Bůh, který se nám ukazuje v Ježíši Kristu, je Pánem jak jednotlivých lidských životních příběhů, tak i celých dějin lidstva.
Hayato Okamura (*1966) se narodil v česko-japonské rodině, vystudoval teologii a religionistiku na Univerzitě Karlově a živil se jako tlumočník a průvodce japonských turistů. Jako člen KDU-ČSL a přesvědčený křesťanský demokrat zasedá od roku 2021 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Věnuje se zahraniční a bezpečnostní politice i problematice národnostních menšin. Hayatův bratr Tomio Okamura, předseda extremistického hnutí SPD, je též poslanec, zatímco nejmladší bratr Osamu Okamura pracuje jako architekt.