Hayato Okamura: Tomio požaduje nebezpečné věci. Proto musím kandidovat

Hayato Okamura (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Hayato Okamura | FOTO: Zbyněk Pecák / FORUM 24

Hayato Okamura kandiduje v Praze za koalici SPOLU. Ve volebním klání se utká také s hnutím Svoboda a přímá demokracie, kterou vede jeho bratr Tomio. Hayato Okamura v rozhovoru pro deník FORUM 24, který jsme uskutečnili na zahájení kampaně koalice SPOLU, popsal, že pro něj osobně je nejdůležitější prosazovat setrvání v Evropské unii a v NATO. Což je pravý opak toho, co žádá SPD.

Co je pro vás nejdůležitější na tom, co v projevu Petra Fialy zaznělo?

Je to naděje. Naděje na opravdovou službu našim občanům, na nepopulistickou politiku. Moc se mi líbil důraz na budoucnost. Mám pět dětí, pro mě to není jen abstrakce, když je řeč o dalších generacích. Záleží mi na tom, v čem budou žít, a i proto se tolik angažuji v tom, abychom nespadli do klína východních mocností. Trvám na tom, abychom spolupracovali v Evropské unii, abychom zůstali součástí NATO. Vždyť je to jasné. Máme svoje zkušenosti z moderní historie.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Měl jste na začátku obavy ze spolupráce tří stran?

Ta spolupráce není triviální, není jednoduchá. Petr Fiala to sám řekl. Samozřejmě, že jsme museli přejít ke kompromisům, ale mnoho lidí hodnotí pozitivně, že se lidé z těchto tří stran dokázali dohodnout. To ukazuje státnické myšlení a ve výsledku je to velmi pozitivní. 

Když si představíte příští volební období, v němž by mohlo spolupracovat pět stran, navíc v situaci, kdy bude potřeba leccos napravovat a také třeba škrtat, nebude to příliš velká výzva?

Ne. My nemáme na mysli svůj vlastní prospěch, nechceme dělat populistickou politiku. Chceme skutečně a opravdu sloužit našim lidem. Jestliže mi záleží na budoucnosti a i na současnosti našich dětí a vnuků, musím do toho jít i se všemi těžkostmi a nastartovat změny, jejichž plody se budou sklízet až později. Nebude to jednoduché, ale poctivý a morálně založený politik nemůže jednat jinak.

Nelze se nezeptat. Je to pro vás osobně složitá situace vzhledem k tomu, že váš bratr kandiduje za SPD?

Vzhledem k tomu, co Tomio hlásá a dělá, jak nebezpečné věci požaduje, jako je referendum o vystoupení z NATO a z Evropské unie, je pro mě jako občana a pro otce a manžela povinností vstoupit do politiky a kandidovat za SPOLU v Praze. Nemohu jednat jinak.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]